Premiér Babiš: Myanmarský trh nabízí našim firmám spoustu obchodních a investičních příležitostí

03.06.2019 16:34 | Zprávy

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš dnes jednal se státní poradkyní Republiky Myanmarský Svaz Aun Schan Su Ťij.

Premiér Babiš: Myanmarský trh nabízí našim firmám spoustu obchodních a investičních příležitostí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Hovořili spolu o rozšíření vzájemné ekonomické spolupráce, humanitární a rozvojové pomoci, kterou ČR zemi poskytuje či o lidských právech. Premiér také ocenil, že se Myanmar rozhodl po 26 letech znovuotevřít svoje velvyslanectví v Praze, což podle něj pomůže rozvoji vzájemné spolupráce v mnoha oblastech.

Jde o první návštěvu na úrovni předsedů vlád, která se mezi ČR a Myanmarem uskutečnila od vzniku samostatné České republiky. Státní poradkyně přijela do ČR právě letos, kdy ČR slaví 30. výročí sametové revoluce. „Myanmar byl dlouho uzavřenou zemí a paní Su Ťij se velkou měrou zasadila o to, aby v zemi proběhly potřebné demokratické změny a Myanmar se tak mohl po letech otevřít světu,“ uvedl premiér.

Oba představitelé hovořili také o ekonomické spolupráci. Myanmar plánuje v blízké době výrazně modernizovat své hospodářství. „Vidíme v našich ekonomických vztazích velký potenciál. Naše spolupráce má navíc dlouhou tradici, československé firmy v tehdejší Barmě už v 70. a 80. letech vybudovaly několik továren včetně například pivovaru či cukrovaru. Myanmarský trh nabízí našim firmám spoustu obchodních a investičních příležitostí a já věřím, že jich bude do Myanmaru čím dál tím víc pronikat,“ dodal Andrej Babiš.

Důležitou součástí současné spolupráce je humanitární a rozvojová pomoc, kterou Česká republika Myanmaru poskytuje. Ta se soustředí především na oblasti školství, zdravotnictví či obnovu po přírodních katastrofách. Celkové dotace na humanitární pomoc Myanmaru se blíží 10 % celého humanitárního rozpočtu MZV ČR. Premiér a státní poradkyně otevřeli také téma spolupráce ve vzdělávání, která již nyní probíhá a o jejíž rozšíření má Myanmar zájem.

„S paní státní poradkyní jsme se shodli na prospěšnosti mezivládních vysokoškolských stipendií, které ČR posledních 10 let udělovala myanmarským studentům, a na tom, že by naše univerzity, ale také výzkumníci, mohli realizovat společné projekty,“ uvedl premiér.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.