Situace v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, rekultivace severočeských hnědouhelných dolů, projekty na zlepšování životního prostředí v Horním Jiřetíně a plánovaný obchvat města Bílina byly ve středu 18. září 2019 tématy návštěvy premiéra Andreje Babiše, vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra dopravy Vladimíra Kremlíka v Ústeckém kraji.
Premiér Andrej Babiš zahájil návštěvu Ústeckého kraje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. S ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a vedením nemocnice jednali mimo jiné o úhradové vyhlášce a personálním zabezpečení nemocnice. Premiér podpořil i úsilí nemocnice stát se nemocnicí fakultní a otevřít zde pobočku Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
„V celém kraji chybí asi sto doktorů. Oceňuji, že mají asi šedesát doktorů z Ukrajiny. Probírali jsme i potřebu nových přístrojů, potřebují nukleární urychlovač za sto deset milionů,“ konstatoval předseda vlády. „Jednali jsme i o situaci v nemocnici Rumburk, kterou jsme několikrát řešili, ale bohužel město, i když slíbilo, že tu nemocnici oddluží, tak ji pustilo do insolvence. Pan ministr je ale v kontaktu s insolvenční správkyní a řeší to,“ podotkl premiér Babiš. Zdůraznil, že české zdravotnictví není v žádné krizi a připomněl mimořádné nárůsty financí, které v posledních letech do zdravotnictví plynou.
Předseda vlády se následně setkal s vedením Ústeckého kraje. S hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem, ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem řešili současnost a budoucnost rekultivačních prací v lokalitách hnědouhelných dolů. Jednou ze zvažovaných variant je i propojení všech těžebních jam tak, aby na Ústecku mohla vzniknout soustava propojených jezer využitelných i k produkci čisté elektrické energie.
„Ten projekt je velice pěkný. Obyvatelé kraje si to určitě zasloužili, protože dopady na jejich životy, životní prostředí a jejich zdraví byly za minulého režimu velice negativní. Na druhé straně jsme v situaci, kdy platíme desítky miliard za solární tunel tradičních zkorumpovaných politických stran, takže nejdříve musíme ověřit nákladnost takového projektu," uvedl premiér Babiš. Propojením všech již existujících či plánovaných jezer, která v Ústeckém kraji vzniknou sanací hornické činnosti, by bylo možné vybudovat energetické dílo srovnatelné s výkonem malé jaderné elektrárny.
Členové vlády si prohlédli také konkrétní lokality, v nichž už rekultivační práce skončily, ještě probíhají či teprve se plánují, a to konkrétně severočeská jezera Milada a Most, která vznikla z původních těžebních jam, a lom ČSA, v němž má těžba skončit v roce 2024.
V Horním Jiřetíně přivítal premiéra a členy vlády starosta města Vladimír Buřt. Hovořili o výměnách zastaralých, neekologických kotlů na pevná paliva, které mohou i občané města díky státnímu dotačnímu programu, tzv. kotlíkovým dotacím, vyměnit za moderní, životnímu prostředí šetrnější zdroje tepla. Starosta se pochlubil i obecními projekty zlepšujícími hospodaření s vodou – obnovou a regenerací umělé vodní nádrže a obnovou funkčnosti místního rybníka. Společně s ministry Brabcem a Havlíčkem pak premiér Babiš a starosta Buřt vysadili v Horním Jiřetíně tři nové lípy.
„Naše vláda se může pochlubit konkrétními výsledky. Máme Národní koalici proti suchu, bojujeme za to, aby byl dostatek vody, abychom zadržovali vodu v krajině. Samozřejmě, bojujeme za lepší ovzduší, čehož příkladem jsou i kotlíkové dotace a je samozřejmě důležité, aby pan ministr Brabec našel dost peněz pro všechny žadatele. Máme dlouhodobé plány na desítky let v hodnotě desítek miliard, věnujeme tomu pozornost. I sázení stromů je velmi důležité, je to symbolické a určitě v tom budeme pokračovat,“ uvedl premiér Babiš a připomněl svou účast na Klimatické konferenci OSN v New Yorku, která se bude konat příští týden.
Posledním bodem cesty předsedy vlády po Ústeckém kraji bylo město Bílina, kde se premiér Babiš zajímal o výstavbu obchvatu města. Společně s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem si prohlédli lokalitu, kde by plánovaný obchvat Bíliny měl vést tunelem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV