Projekt ukazuje klíčový význam životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na Zemi. Slavnostního zahájení se zúčastní premiér Andrej Babiš a další členové vlády. Organizátorkou a producentkou projektu je Olga Menzelová, společnost Medialogue. Kurátorem a spoluautorem výstavy je český egyptolog a archeolog Miroslav Bárta.
Na dvaadvaceti oboustranných panelech, které budou umístěny podél stromořadí před Kramářovou vilou, ukáže expozice prostřednictvím fotografií z různých koutů planety a od různých autorů příběh vody. „Jsem rád, že se Úřadu vlády podařilo zajistit pokračování výstavy v našich prostorách. Unikátní projekt, který přibližuje veřejnosti změnu klimatu jako globální problém a vodu jako klíčový faktor existence života, si tak bude moci prohlédnout spousta dalších zájemců,“ uvedl premiér.
Projekt Voda a civilizace si klade za cíl otevřít svým divákům oči a vytrhnout je z letargie zajetých archetypů, že máme vody dostatek. Ukázat vodu jako strategickou surovinu, její množství a dostupnost na různých místech světa a zasadit do souvislostí s různými proměnami životního prostředí. Péče o vodu bude podle ministra životního prostředí Richarda Brabce hlavním úkolem mnoha následujících generací. „I my v ČR se musíme připravit na dopady změny klimatu. Musíme pečovat o celou krajinu. Změnit složení lesů, obnovovat původní říční koryta a mokřady, vrátit do české krajiny meze a remízky, znovu používat selský rozum,“ zdůraznil Richard Brabec.
Vláda se proto snaží přijmout řadu konkrétních opatření, která budou působit jako prevence v boji se suchem. „Opatření proti suchu a snahu o zadržení vody v krajině považujeme za věc nejvyššího veřejného zájmu. Proto jsme také vytvořili Národní koalici pro boj se suchem, které předsedám, kde koordinujeme nejen aktivity Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí, ale setkáváme se na této půdě s řadou odborníků a společně hledáme okamžitá i systémová řešení,“ dodal Andrej Babiš.
Výstava obsahuje autorské snímky doplněné o interaktivní studie s poutavými popisy. K vidění jsou mj. unikátní snímky nejstarších závlahových kanálů v Izraeli, ale také kruté dopady plastů v moři na zvířata. Zajímavostí jsou fotografie českého geografa a hydrologa Bohumíra Janského, který se svým týmem v roce 1999 objevil prameny Amazonky. Jeden z nejstarších artefaktů výstavy je fotografie rytiny Karlova mostu z konce 18. století, která ukazuje hromadění ledových ker při povodni.
„Voda byla, je i bude jedním z hlavních faktorů ovlivňujících každodenní kvalitu našeho života, každého člověka i lidské dějiny. Voda je zdánlivě nekonečná a věčná. Nemusí tak tomu být ale navždy. Naším základním cílem je lidi vytrhnout z letargie a zajetých archetypů. Chceme je přesvědčit, že osud světa kolem nás záleží na chování a myšlení každého z nás,“ říká kurátor a spoluautor výstavy prof. Miroslav Bárta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV