Premiér Babiš: Většina zemí mluvila o vzájemné spolupráci, o klimatických změnách a o migraci

19.10.2018 18:16 | Zprávy

Předseda vlády Andrej Babiš se v pátek 19. října zúčastnil jednání 12. summitu hlav států a vlád členských zemí společenství Asia-Europe Meeting (ASEM) v Bruselu.

Premiér Babiš: Většina zemí mluvila o vzájemné spolupráci, o klimatických změnách a o migraci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Premiér Babiš zakončil třídenní pracovní návštěvu Bruselu účastí na summitu ASEM, kde jednal se státníky evropských a asijských států. Tématem summitu bylo „Globální partneři pro globální výzvy“. Státníci diskutovali o podpoře hospodářského růstu a spolupráci či o přípravě na globální výzvy. „Poprvé jsem se zúčastnil summitu ASEM, kde se sešli evropští lídři s premiéry vlád asijských zemí. Je to veliká koncentrace států, které reprezentují 66 % HDP, 60 % světové populace, summitu se účastnilo 53 delegací z Asie a Evropy. Většina zemí mluvila o vzájemné spolupráci, o klimatických změnách a o migraci,“ řekl po summitu Andrej Babiš a dodal: „Já jsem hovořil o boji proti daňovým únikům a měl jsem možnost osobně mluvit s premiéry Norska, Mongolska, Singapuru či Thajska o vzájemné hospodářské a ekonomické spolupráci.“

Během summitu se premiér sešel i se svým thajským protějškem, kterému pogratuloval k úspěšné záchraně chlapců ze zatopené jeskyně. ČR podporuje Thajsko na úrovni EU, včetně uzavření dohody o volném obchodu v blízké době. Andrej Babiš a Prajutch Čan-Oča hovořili o hospodářské či bezpečnostní spolupráci. Premiér Babiš otevřel také otázku přímého leteckého spojení mezi Bangkokem a Prahou. Na závěr pozval thajský premiér Andreje Babiše na návštěvu Thajského království i s podnikatelskou delegací.

Premiér Babiš se společně s premiéry V4 sešel také s předsedou vlády Japonska Šinzó Abem. Diskutovali o vzájemné spolupráci v oblasti aplikovaných vědeckých oborů a výměně vědeckých zkušeností. Japonsko je pro ČR klíčovým partnerem v Asii a rozvoj vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi je velice důležitý. Diskuse s japonským premiérem se týkala také některých mezinárodních otázek, například situace na Korejském poloostrově.

Asia-Europe Meeting (ASEM) je neformální společenství vytvářející platformu pro dialog a spolupráci mezi Evropou a Asií. ČR je členem od roku 2004, členem se stala automaticky po vstupu do EU. Letos se účastní 53 delegací z Asie a Evropy. Poslední summit ASEM se konal v červenci 2016 v Ulánbátaru a za ČR se jej účastnil prezident republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): V úctě k předkům dbejme naší suverenity a nešlapejme po ní

22:14 Vondráček (Svobodní): V úctě k předkům dbejme naší suverenity a nešlapejme po ní

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke straně Mladočechů za Rakousko-Uherska.