Vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři.
Protože se účastním prvního jednání Senátu po senátních volbách, tedy částečně v novém složení zasedáte, tak dovolte, abych využil této příležitosti a jménem svým i jménem české vlády poblahopřál všem nově zvoleným senátorkám a senátorům nebo těm, kteří obhájili svůj mandát, a současně mi dovolte, abych poblahopřál těm, kteří jsou v čele Senátu, byli do něj zvoleni, a samozřejmě vám všem, kteří jste získali funkce v orgánech naší druhé komory.
Mým úkolem tady je, abych vás informoval o průběhu a výsledcích jednání Evropské rady, které se konalo ve dnech 20. – 21. října v Bruselu, navazovalo přímo na neformální pražský summit nebo neformální zasedání Evropské rady. Mělo některé pravidelné části jako je jednání s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou, pozdravil toto jednání také prostřednictvím videokonference prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Hlavním tématem této Evropské rady byla energetika, hospodářská situace, a tím druhým tématem byla Ukrajina a také vnější vztahy EU.
Teď se pokusím velmi stručně připomenout některé ty závěry jednání. Pokud jde o energetickou bezpečnost a snížení cen energií, což samozřejmě je věc, která trápí nejenom ČR, ale většinu evropských zemí, tak před Evropskou radou byl vydán návrh Komise, který obsahoval několik návrhů na zmírnění vysokých cen energií, zejména plynu. Evropská rada se těmito návrhy zabývala. Otevřeně říkám, ta debata není jednoduchá, nebyla jednoduchá, protože každý stát je v trošku jiné situaci, mají různé země různý energetický mix, různé podmínky. Nakonec dosáhnout nějakou shodu je velmi těžké a přesto se to v těch klíčových věcech podařilo.
Shodli jsme se, a to je výsledek této Evropské rady, na dobrovolných společných nákupech plynu, to je důležitou pro ČR, protože společné nákupy zajistí jednak dostatek plynu, jednak plyn za nižší ceny jak bychom to byli schopni vyjednávat sami. Myslím, že je to velký posun. Znovu zdůrazňuji, je dobrovolný tento mechanismus společných nákupů.
Evropská rada také podpořila solidaritu v případě přerušení dodávek plynu, a to i pro ty země, které mezi sebou neuzavřely dvoustranné vztahy. Víte, že ČR uzavřela např. takovou dvoustrannou dohodu s Německem, ale byl přijat obecný princip pro evropské státy.
Dále, a to je také důležité, jsme se shodli na reformě způsobu, jakým se stanoví cena plynu na evropském trhu, a to je důležité, kdybych to měl říct úplně jednoduše, proto, že ten mechanismus nastavení ceny plynu byl konstruován pro to, že většina plynu do Evropy přichází prostřednictvím plynovodu. Teď ale už v podstatě většina plynu je ve formě zkapalněného plynu, ale LNG, a na to je potřeba upravit to stanovení ceny plynu.
Evropská rada podpořila také realizaci dočasného dynamického cenového koridoru pro transakce se zemním plynem. Ten název označuje princip, kdy při prudkých výkyvech ceny plynu dojde k okamžité reakci a nebude smět ta cena překročit určitý limit.
Jasná shoda panuje také, pokud jde o úspory energie. V tom ČR může jít příkladem, protože jak jste asi zaznamenali včerejší vyjádření ministerstva průmyslu, tak meziroční pokles spotřeby plynu u nás je kolem 30 procent, takže my se šetřením problém nemáme, ale je důležité, aby to dělali všechny evropské země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.