Český premiér Petr Fiala podpořil na jednání v Bruselu všechny navržené kandidáty na tzv. top jobs. Uvedl, že jednání probíhalo velmi racionálně a díky tomu se lídři velmi rychle shodli i na dalších tématech. Po evropských volbách bylo klíčové jednání o návrzích, kdo usedne do čela Evropské komise, Evropské rady a také, kdo by měl být v čele unijní diplomacie. Evropská rada nominovala opět na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, na budoucího předsedu Evropské rady Antonia Costu a šéfkou unijní diplomacie by měla být Kaja Kallasová.
„Myslím, že to je rozhodnutí, které je pro Českou republiku dobré a já jsem toto rozhodnutí podpořil. Všechny tři osobnosti znám, mají k České republice dobrý vztah a mám s nimi dobré pracovní zkušenosti," uvedl český premiér.
V případě předsedkyně Evropské komise a šéfky unijní diplomacie ještě musí obě kandidátky schválit Evropský parlament na své ustanovující schůzi v červenci.
Důležitým bodem jednání bylo schvalování strategického programu na dalších pět let. Podle českého premiéra je tento program nyní realističtější, než byl ten minulý a mnohem více se v něm odráží zájmy ČR, což je výsledek vytrvalého českého diplomatického úsilí. Podařilo se prosadit větší tlak na ochranu hranic v rámci migrace a také posílení spolupráce se třetími zeměmi. Evropská rada se taktéž shodla na pragmatickém přístupu ke klimatické politice, která musí podporovat průmysl. Zrychlit by se měla i možnost návratu nelegálních uprchlíků. V rámci strategického programu se Česku podařilo prosadit dvě své priority - bezpečnost a hospodářský růst.
„Česká republika prosadila v oblasti energetiky konkrétní úpravu textu závěrů, ve kterých se mluví o zajištění dostupné energie včetně využívání všech nízkouhlíkových zdrojů – tedy i jádra. V oblasti konkurenceschopnosti se podařilo zahrnout důrazy na otevřenou obchodní politiku, což je důležité pro české firmy,“ řekl Fiala. V textu je zahrnuto také omezování přebytečné byrokracie a regulace.
Na začátku summitu lídři Evropské unie podepsali za osobní přítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bezpečnostní dohodu, která i nadále zaručuje vojenskou pomoc Ukrajině. Ta se už přes dva roky brání ruské agresi. Tato bezpečnostní dohoda shrnuje dosavadní rozsah závazků EU směrem k Ukrajině a odkazuje na nedávné rozhodnutí Evropské unie vložit letos pět miliard eur tj. 124,5 miliardy korun do speciálního fondu na vojenskou pomoc. Dohodu v Bruselu podepsali předseda Evropské rady Charles Michel, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Summit EU vyzval k posílení vojenské podpory Ukrajině. Podle představitelů unijních zemí jsou k ochraně ukrajinského obyvatelstva i kritické energetické infrastruktury naléhavě potřeba zejména systémy protivzdušné obrany, munice a rakety.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV