S premiérem Smailovem i prezidentem Tokajevem řešil premiér Fiala především posílení spolupráce v energetice, ale také obranu a dopravu. Kazachstán patří mezi přední dodavatele ropy do ČR a je nejbohatší zemí ve střední Asii, se kterou má ČR historicky velmi dobré obchodní vztahy. Důležité jsou i zdejší zásoby uranu, které by ČR mohla využít pro jaderné elektrárny.
Obrat vzájemného obchodu s Kazachstánem v roce 2022 dosáhl téměř 1,3 miliard dolarů (cca 28 miliard korun). Největší růst českého vývozu do Kazachstánu měly reaktory, kotle, motorová vozidla, traktory, kola, ale i přístroje pro záznam a reprodukci zvuku. Momentálně v Kazachstánu působí zhruba 30 českých firem. V oblasti letectví je úspěšný Omnipol, který opravuje a modernizuje letouny L-39 a prodává letadla L-410 české firmy Aircraft Industries. V případě dalších dodávek by i tato společnost mohla vyrábět část letadel přímo v Kazachstánu.
„V Kazachstánu je v současné době v několika tendrech zapojena společnost Škoda Transportation, na vlaky, trolejbusy, tramvaje. Část se chystá vyrábět i přímo tady a myslím, že šance uspět v těch tendrech je velká. Vedle Škody Transportation je tady aktivní i druhá Škoda – tedy Škoda Auto, která plánuje vyrábět s místním partnerem automobily pro celou oblast střední Asie. Obě strany mají zájem na zřízení přímé linky Praha – Astana, a to nejen kvůli obchodním a ekonomickým vztahům, ale i třeba kvůli výměně studentů,“ uvedl Petr Fiala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV