Společnost, kterou vlastní stát, je jediným přepravcem ropy do Česka. Následně se premiér přesunul do Hradce Králové k jednání s primátorkou Pavlínou Springerovou a návštěvu kraje zakončil v Trutnově na zahajovacím večeru nového Centra současného umění.
Dohoda projektu TAL+ počítá s tím, že od roku 2025 dojde k navýšení kapacity a dodávek ropy pro Česko až o 4 miliony tun za rok. Celkově tedy začne ropovod TAL, resp. IKL, dodávat Česku 8 tun ropy ročně, a to plně pokryje ropné potřeby naší země. Díky tomu získá Česko ropnou nezávislost na ruské ropě z ropovodu Družba, který bude možno v budoucnu využít na dodávky jiných druhů ropy nebo ho transformovat na přepravu alternativních energetických surovin.
„Od začátku ruské agrese na Ukrajině jsme dokázali plně nahradit dodávky plynu z Ruska a výrazně snížit a stabilizovat ceny elektřiny i pohonných hmot. Tímto zásadním krokem, kterému předcházela rozsáhlá diplomatická aktivita, se zbavíme i závislosti na ruské ropě. Projekt TAL+ by měl být dokončen už příští rok, tedy před tím, než začne platit zákaz dovozu ruské ropy, jehož odklad jsme právě z důvodu potřeby navýšení kapacity v ropovodu TAL, vyjednali. Kroky, které v energetice děláme, jsou promyšlené a postupně na sebe navazují,“ řekl předseda vlády. Investice do modernizace a úpravu ropovodu by měly dosáhnout 1,3 až 1,6 miliardy korun a budou hrazeny společností MERO bez dopadů na státní rozpočet. Více v tiskové zprávě společnosti MERO ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV