Tématem jednání předsedů vlád byla válka na Ukrajině a její dopad na Evropskou unii a kroky, které oba státy v tomto kontextu učinily. Jednali též o energetické bezpečnosti, spolupráci zemí či přípravách českého předsednictví Radě EU.
Petr Fiala s Mateuszem Morawieckim diskutovali o zajištění energetické nezávislosti na ruských fosilních palivech. Lídři se shodli na podpoře koordinované unijní reakce na kroky Ruska. Hovořilo se například i o projektu česko-polského plynovodu Stork II, dodávkách černého uhlí z Polska či propojení zemí v rámci LNG terminálů v Polsku. Premiéři se také shodli na ustanovení česko-polské meziresortní pracovní skupiny, spolu se zástupci ropného průmyslu, k otázce snížení závislosti na ruské ropě.
„Dnešní jednání mělo řadu konkrétních témat. Pro Českou republiku je důležitá otázka energetické bezpečnosti. Jsme zemí, která je v některých aspektech výrazně závislá na ruských energetických zdrojích. V této věci nám může výrazně pomoci spolupráce s Polskem. Domluvili jsme se, že znovu otevřeme jednání o plynovodu Stork II. Česká republika by měla zároveň zájem podílet se na kapacitě budoucích LNG terminálů, které se Polská republika chystá vybudovat. Jsme připraveni zakoupit část kapacit, což by pro Českou republiku bylo výhodné,“ uvedl Petr Fiala.
Další klíčové téma byla situace na Ukrajině a jejích dopady na členské státy Evropské unie. Polsko a Česko předloží na jednáních v Bruselu společný návrh na poskytnutí financí na pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny. „Domluvili jsme se na společném postupu při dalších jednáních Evropské rady. Chceme prosazovat, aby Ukrajina dostala kandidátský status. Musíme dát Ukrajincům jasně najevo, že o ně stojíme. Nepochybujeme o tom, že naše pomoc Ukrajině musí být co nejkonkrétnější a podle toho jednáme a vyvíjíme tlak na další státy, aby také pomáhaly. Jsem rád, že i tato jednání ukázala, že na většinu otázek se díváme naprosto stejným pohledem,“ řekl předseda vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV