Dnes jsem vládu informoval o závěrech jednání Evropské rady, které se uskutečnilo v minulém týdnu v Bruselu a kterému dominovalo téma referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Sedmadvacet členských států přijalo prohlášení, v němž jasně deklarovalo vůli pokračovat ve společném projektu evropské integrace. Dále se členské státy shodly, že budoucí vztah mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím musí být založen na rovnováze. To mimo jiné znamená, že čtyři svobody v rámci jednotného trhu – osob, zboží, služeb a kapitálu – musí zůstat nedělitelné. V případě, že by Spojené království mělo zájem o přístup ke společnému evropskému trhu, musí být tato výhoda pro britskou stranu adekvátně vyvážena. Příští týden se ke svému jednání sejde pracovní skupina zřízená vládou 27. června 2016. Ta bude formulovat vyjednávací pozici České republiky pro rozchod Evropské unie s Velkou Británií a další nastavení vzájemných vztahů, a 16. září 2016 se v Bratislavě uskuteční neformální setkání sedm a dvacítky.
Členy vlády jsem informoval také o tom, že do závěrů Evropská rady byl prosazen apel na Evropskou komisi ohledně situace v zemědělství. Dále jsem vládu informoval o zásadním úspěchu českého kabinetu, který ukončil dlouholetý problém a Česká republika může pokračovat v dostavbě páteřní dopravní infrastruktury. Na okraj zasedání Evropské rady jsem se sešel s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem, s nímž jsme si potvrdili dohodu o posudcích EIA a deseti prioritních stavbách v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV