Analýza ukazuje, že prakticky veškerý růst ekonomiky od roku 1995 je dán expanzí zahraničního sektoru. Objem ekonomiky v domácím vlastnictví nezaznamenal prakticky žádný reálný růst, zatímco objem aktivit v zahraničním vlastnictví ve stejném období vzrostl sedmkrát. Česká ekonomika tak nedokázala plně využít potenciálu přímých zahraničních investic.
Česká republika současně čelí trvalému poklesu přílivu zahraničních investic, na kterých je do značné míry závislá. To představuje nebezpečí s ohledem na budoucí hospodářský růst a konvergenci k vyspělým zemím západní Evropy.
„Výsledky analýzy považuji za alarmující, naše země čelí neúměrně velkému odlivu výnosů české ekonomiky do zahraničí a je nutné zahájit debatu o možných opatřeních a řešeních tohoto stavu. Diskusi budu chtít v nejbližší době odstartovat a za pomoci odborné veřejnosti hledat vhodné řešení, které by mohlo věc změnit,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Analýza identifikovala i konkrétní sektory s nejvyšším objemem odlivu výnosů do zahraničí. Jedná se především o odvětví se síťovým charakterem. Především v sektorech energetiky, vodárenství nebo telekomunikací tak pravděpodobně existuje prostor pro efektivnější regulační systém, který momentálně nemotivuje k dostatečným reinvesticím a umožňuje proto snadný odliv vysokých výnosů.
Diskuse se musí vést i nad efektivitou sektorů s omezenou konkurencí, spravedlivým daňovým mixem, fungováním vnitřního trhu Evropské unie a v důsledku nedostatečnou mzdovou úrovní v České republice.
Analýza je k dispozici na http://www.vlada.cz/cz/
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV