Eva Grossmannová, která je vnučkou Leopolda Fromowitze, majitele někdejšího parního mlýna ve Chválkovicích, osobně vložila kameny do chodníku podél Chválkovické ulice. „Pamatuji si tady mlýn a hlavně les. Je to pro mě velmi silný a dojemný okamžik,“ popsala Eva Grossmannová své emoce při vložení stolpersteinů poblíž místa, kde stával mlýn jejího dědečka. Zasazením kamenů zmizelých do chodníku v Olomouci tak pětaosmdesátiletá žena, která nyní žije v Izraeli, vzpomněla na osm svých příbuzných - Fromowitzovou Josefinu, Grétu, Fromowitze Leopolda, Ervína, Petra, Pavla, Müllerovou Bertu a Müllera Lea.
„Stolpersteine, kostky se jmény na horní mosazné desce, vybízejí kolemjdoucí, aby se zastavili a sklonili se ke jménu oběti vyraženému na kostce. Vkládají se do chodníků před domy, jejichž obyvatelé zahynuli v nacistických koncentračních táborech,“ připomněl Tomáš Hrbek z Židovské obce Olomouc.
S myšlenkou uctít oběti holokaustu položením pamětního kamene před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposled bydlel před deportací do koncentračního tábora, přišel v roce 1993 německý umělec Gunter Demnig. V roce 1995 umístil první kameny v ulicích Kolína nad Rýnem, potom v Berlíně a dalších německých městech. Do roku 2012 bylo položeno přes 30 tisíc kamenů ve stovkách evropských měst.
„Projekt pokládání kamenů v Olomouci dlouhodobě finančně podporuje statutární město Olomouc a uskutečňuje se ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce,“ objasnil ministr kultury Antonín Staněk, který se pokládání kamenů ve Chválkovicích zúčastnil.
Během října ke stávajícím dvě stě dvanácti stolpersteinům přibylo v Olomouci dalších celkem dvacet osm.
Více o pokládání kamenů ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV