Poděkoval městu za solidaritu, kterou vyjádřilo vyvěšením izraelské vlajky 18. května, kdy země čelila útokům Hamásu a dalších teroristických organizací.
Pan velvyslanec děkoval už dříve dopisem, kde zmínil, že České Budějovice tak navázaly na hrdou českou tradici, která začala s Tomášem Garrigue Masarykem a ujistil, že o projevech solidarity ze strany vedení města i jeho občanů vědí lidé po celém Izraeli a velice si jich cení. Součástí dnešní návštěvy byla i prohlídka Letiště České Budějovice v Plané.
„Právě tady byl v květnu 1948 zahájen přeškolovací výcvik izraelských letců na letouny Avia S-199. Frekventanty byli většinou letci s válečnými zkušenostmi. Mezi květnem a říjnem prošlo kurzem 33 izraelských stíhačů. Výsledkem práce československých instruktorů a píle frekventantů, mezi nimiž byl také budoucí prezident státu Izrael Ezer Weizman, byly vynikající výsledky, kterých v rámci výcviku dosahovali. I pro samotné letiště šlo o významnou etapu v historii,” uvedl primátor Jiří Svoboda.
Během návštěvy pan velvyslanec také představil putovní výstavu s názvem Záhadné pouto, která vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Izraelem a hovořil i o možnosti jejího zapůjčení do Českých Budějovic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV