Richterová (Piráti): Další oběti nesmyslného násilí přibývají strašlivým tempem

08.11.2022 13:29 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k agresi Ruska na Ukrajině.

Richterová (Piráti): Další oběti nesmyslného násilí přibývají strašlivým tempem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová

Živé pochodně jako děsivé symboly protestu bezmocných. Známe je u nás, v Polsku, ale i v Tunisku nebo Tibetu.
Dnes jsem vzdala úctu Vasylu Makuchovi.

Možná ho neznáte. Narodil se 14. listopadu 1927 ve vesnici Karyv – což je dnes západní Ukrajina, tehdy součást Polska, a 5. listopadu 1968 se v Kyjevě rozhodl stát živou pochodní za svobodu Ukrajiny.

Při svém činu, dle dostupných svědectví, běžel směrem k dnešnímu náměstí Nezávislosti (tedy k Majdanu) a volal „Pryč s komunistickými kolonizátory! Ať žije svobodná Ukrajina! Sláva Ukrajině!“ a protestoval také proti okupaci Československa.

„Pryč s okupanty Československa!“ byla jeho slova. I kvůli obsazení naší země se 5. 11. 1968, před 54 lety, Vasyl Makuch rozhodl nemlčet.

Co mě děsí? I když nás od rozhodnutí Vasyla Makucha a od okupace tehdejšího Československa dělí více než půl století, agresor zůstal stejný. Letos se putinovské Rusko rozhodlo zaútočit na Ukrajinu a my si připomínáme nejen oběť Vasyla Makucha. Další oběti nesmyslného násilí přibývají strašlivým tempem.

Rusko se opět snaží vzít svobodu Ukrajinkám a Ukrajincům, nevinní lidé umírají a trpí, a opět přichází ke slovu obrovské odhodlání a odvaha.

Tyto vlastnosti bezesporu měl i Vasyl Makuch. V 18 letech byl zatčen a vyslýchán NKVD, a pak strávil deset let nucených prací, většinou v sibiřských lágrech. Poté byl ještě na 5 let deportován do vyhnanství. Nesměl se ani pak vrátit domů na západní Ukrajinu.

I přes předchozí věznění a šikanu ze strany režimu, vedl poté rozsáhlou korespondenci s podobně smýšlejícími lidmi, kteří se také scházeli u něj v bytě – byl s celou rodinou pod dohledem KGB.
Nevzdal se. Nenechal se zlomit.

Za 40 let svého života zažil Vasyl Makuch ty největší hrůzy 20. století – totalitu, válku, ruské uzurpátorství i mstivost, deset let nucených prací v sibiřských lágrech a bezmoc tváří v tvář okupantům.

Čest jeho památce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Válková (ANO): Rozdělení rozvodového a opatrovnického řízení má opodstatnění

23:08 Válková (ANO): Rozdělení rozvodového a opatrovnického řízení má opodstatnění

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 19. listopadu 2024 k novele občanského zákoníku