Richterová (Piráti): Přijetí zákonů, které diskriminují LGBT, má významné negativní dopady

08.08.2022 16:02 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k LGBT komunitě.

Richterová (Piráti): Přijetí zákonů, které diskriminují LGBT, má významné negativní dopady
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Existuje vědecky prokázaná souvislost mezi dopady na fyzické a duševní zdraví a životní pohodu LGBT mládeže a druhem přijímaných zákonů, které se jich týkají. Opět se opřu o studie a výzkumy. Je to osvědčený princip evidence-based politiky, kterou jako Piráti prosazujeme.

Přijetí zákonů, které diskriminují LGBT osoby, má významné negativní dopady - například bylo prokázáno, že deprese a užívání návykových látek mezi LGBT lidmi se po přijetí diskriminačních zákonů výrazně zvyšují. Četné studie navíc ukázaly, že lesbické, gay a bisexuální děti a mladí se častěji pokoušejí o sebevraždu.

Naproti tomu přijetí zákonů, které uznávají LGBT osoby jako rovnocenné, pokud jde o občanská práva, jako jsou zákony podporující manželství osob stejného pohlaví, může mít významný pozitivní dopad na fyzické a duševní zdraví a pohodu LGBT lidí.

Jinými slovy, zavádění rovného manželství pro všechny souvisí mimo jiné s postupným poklesem sebevražd u mladých. Ukazuje to rozsáhlá studie z USA provedená mezi lety 1999 a 2015 s názvem “Rozdílová analýza asociace mezi státní politikou manželství osob stejného pohlaví a pokusy o sebevraždu dospívajících” od vědců Julie Raifman, Ellen Moscoe a S. Bryna Austina.

Ta je zajímavá právě způsobem postupného sběru dat podle toho, jak bylo ve Spojených státech rozšiřováno manželství osob stejného pohlaví. Postupně se legislativa rozšířila z jednoho státu v roce 2004 do všech 50 států v roce 2015. To umožnilo výzkumníkům porovnat míru pokusů o sebevraždu mezi dětmi a mladými lidmi v každém státě během sledovaného období. Jakmile bylo v určitém státě uzákoněno manželství i jako možnost pro osoby stejného pohlaví, snížení počtu pokusů o sebevraždu u dětí a dospívajících se v tomto státě stalo trvalým.

Podle této studie tak uzákonění manželství pro všechny znamená jen v USA o 134 000 méně pokusů o sebevraždu či dokonaných sebevražd u mladých lidí ročně.

Pozitivní vliv má i na duševní zdraví dospělých. Pokud můžeme skrze rozšíření práv, která nikoho neomezí a naopak tisícům lidí pomůžou, předejít sebevraždám, měli bychom jako sekulární stát jít touto cestou. Chraňme životy, umožňujme rovná práva všem

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: V žádném případě to neumožňuje stíhat svobodu projevu

15:05 Ministr Rakušan: V žádném případě to neumožňuje stíhat svobodu projevu

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…