Při procházkách Šumavou se člověku nechce myslet na Covid. Ale tým mě upozornil, že naše žádosti o rozumnou, komplexní národní strategii testování přinesly ovoce!
Sdílím tak mezi smrky, říčkami a slatěmi info navazující na začátek června, kdy jsme usnesením Sněmovny uložili vládě, aby představila Národní strategii testování pro onemocnění COVID19.
A podařilo se: Tento materiál je nyní veřejně dostupný na webu ministerstva zdravotnictví a dokonce je možné ho do 14. srpna veřejně připomínkovat. Toto si rozhodně zaslouží pochvalu, a ocenění i všem odborníkům, kteří se na strategii podíleli.
Mimochodem, za Piráty od začátku koronakrize upozorňujeme na důležitost otevřené komunikace a zpřístupnění analýz a dat, podle kterých ministerstvo postupuje. Pokud budeme spolupracovat skutečně všichni a materiály s daty budou dostupné k veřejné diskusi, do které se mohou zapojit odborníci z různých oborů, lze další vlny pandemie efektivně zvládnout.
A ještě poznámka: Adam Vojtěch také včera řekl na tiskové konferenci, že při zapojení laboratoří i mimo páteřní síť je možné dosáhnout testovací kapacity 25 000 testů denně - to už se blíží naší navrhované testovací kapacitě 30 000, kterou jsme požadovali už v květnu, kdy bylo jasné, že bez navýšení testovacích kapacit není možné zvládnout další vlnu.
Závěrem: za Národní strategií testování stojí jako vedoucí odborného kolektivu doc. Marián Hajdúch, kterého jsme s Piráty již dříve navrhli na státní vyznamenání.
Prolink ZDE, a užívejte dovolenou s vědomím, že jsme jako země na druhou vlnu i díky našemu tlaku a velké snaze mnoha vědeckých kapacit opět o něco připravenější!
Jsem ráda, že se můžu podělit i o takovéhle povzbuzení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV