Rokytka (KSČM): Babiš s Hamáčkem asi povládnou a Filip s Okamurou jim za drobky budou krýt záda

22.02.2018 21:52 | Zprávy

Kdo politikům věří, dožije se stáří stěží!

Rokytka (KSČM): Babiš s Hamáčkem asi povládnou a Filip s Okamurou jim za drobky budou krýt záda
Foto: red
Popisek: Milan Rokytka

Referenda o EU a NATO slibovaná před volbami voličkám a voličům SPD a KSČM, jsou pro Babiše zcela nepřijatelná, neboť pak by jeho rozladění financiéři z City Group poslali milovaný, avšak předlužený Agrofert rychle do konkurzu, podobně jako se to povedlo se Sazkou, a.s., kde hlavní balík akcií vlastnil ČSTV.

Žádná firma v ČR neustojí zesplatnění úvěrů, říká její tehdejší generální ředitel Aleš Hušák. A má pravdu, Babiše měla zákaz  - po poněkud zvláštní smrti ministra Duckého, který ho kritizoval -,  úvěrovat každá slovenská a česká banka a tak si našel financování růstu svého podnikatelského impéria za oceánem, kde se na zájmy a životy domorodců až tak nehledí. Hlavní jsou dolarové zisky a věrnost globální moci.

Předseda ÚV KSČM Filip se proto včera v ČT kroutil jako úhoř ohledně speciálního referenda o NATO, že to už prý není "nepřekročitelnou podmínkou" pro podporu Babišova druhého  kabinetu a bude stačit i nějaký ten zákon o obecném referendu, kde však zatím nejsou jasné parametry, které mohou být i takové, že prakticky referendum občanům znemožní.

Okamura si zase chytrácky vymyslel, že i když vládnout s Babišem chce, navzdory jeho odmítání slibovaného speciálního referenda o EU, tak prý bude stačit opět to obecné, neboť v něm si občané třeba odhlasují, že se parametry referend mění a "bude vymalováno". 

To je samozřejmě jen účelová argumentace a politický nesmysl, neboť když bude, jak už třeba Piráti navrhují, nutná "ústavní většina občanů" k odsouhlasení nějakých pozitivních změn směrem k přímé demokracii, tak prostě a jistě k žádnému platnému referendu dojít prakticky nemůže.

Podívejme se proto, jak hlasují ve vnitrostranickém referendu o vládě v sousedním Německu: stačí 20 procent účasti a rozhoduje jeden jediný většinový hlas! 

A jak situace vidí čeští političtí filosofové? 

Sám lid-suverén je vždy alespoň o stupeň výše, než i ten nejvyšší orgán nebo úřad. Vždy je totiž i ten pouze odvozen z vůle a autority suveréna, lidu. Tento suverén se poněkud blíží svým postavením absolutnímu monarchovi: je neodpovědný - odpovídá pouze sobě a dějinám. Je nad zákony i nad ústavou, je nad mezinárodními závazky, je zcela logicky nad vším, co z něj vychází a je z něj odvozeno.

Pokud se lid rozhodne, může ignorovat právní a ústavní pravidla a změnit zřízení, rozehnat úřady, parlamenty může znovu a jinak stanovit pravidla fungování politického zřízení. Může pochopitelně rozhodnout i o odtržení od dosavadního státu, o odchodu z dosavadních svazků a závazků a tedy jeho zřejmé a zřetelně většinové rozhodnutí může být i nástrojem sebeurčení nějakého regionu, národa či národnosti v daném území sídlící a většinové. 

Hotovým, nicméně hojně prezentovaných nesmyslem je proto tvrdit, že jsou referenda - všelidová hlasování - zákonná a nezákonná, ústavní a neústavní, legitimní a nelegitimní, ať již z důvodu nesouladu s vnitrostátním či mezinárodním právem. Skutečné zřetelně masové vystoupení lidu je prostě primárním dějinným faktem, od kterého se odvíjí vše ostatní!

Lidové hlasování je možno a nutno v případě podezřelých okolností zpochybňovat úplně jinak. Nelegitimní bude nepochybně hlasování nevšeobecné (provedené selektivně, nikoli na celém území, o jehož osud jde), stejně jako nebude výronem moci lidu jednání úzké, samozvané skupiny, jež se za lid jednoduše prohlásí a vydává. Lidové hlasování nesmí být ani jinak pochybné - sešvindlované co do průběhu výsledků, jež se dodatečně opraví nebo ovlivní čachry při hlasování, zastrašováním apod. 

"V tomto smyslu je ohledně například už proběhlých východoukrajinských referend dost co prověřovat a uvádět na pravou míru. Už proto, že jde o téma, o které je vedena propagandistická, psychologická válka, která je stejně urputná a nevybíravá, jako násilné akce formujících se stran ukrajinské občanské války.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šťastný (PRO): O Ukrajinu samotnou jde až v poslední řadě

6:14 Šťastný (PRO): O Ukrajinu samotnou jde až v poslední řadě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.