Rozvoral (SPD): Itálie se začíná vymezovat proti opatřením Evropské unie

29.01.2019 9:52 | Zprávy

Italský ministr vnitra Matteo Salvini spolu s místopředsedou italské vlády a lídrem strany Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio se v italských mediích tvrdě ohradili proti uplatňované současné politice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Rozvoral (SPD): Itálie se začíná vymezovat proti opatřením Evropské unie
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Matteo Salvini minulý týden v italské televizi Canale 5 řekl: „Francouzi si zaslouží lepší vládu“ a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nazval „mizerným prezidentem“. Luigi Di Maio z Hnutí pěti hvězd zase označil Francii za příčinu migrace z Afriky do Evropy. Oba italští politici opakovaně kritizují prezidenta Macrona z neochoty pomáhat při zvládání velkého počtu imigrantů, kteří se v posledních letech nelegálně dostávají do Evropy přes Středozemní moře. Nelíbí se jim hlavně pomalý a liknavý přístup Francie k již schváleným opatřením, jak tomuto přílivu imigrantů zamezit. Jedním z několika navrhovaných bodů bylo zvýšení uprchlických středisek, ze kterých by se dále imigranti přerozdělovali do ostatních států EU. Nová střediska mají být a vznikat v zemích u Středozemního moře. Praxe ale ukazuje, že tyto navazující procesy nefungují a v již zřízených uprchlických centrech panují katastrofální podmínky (viz řecké ostrovy, okolí Říma). Itálie se na základě těchto skutečností rozhodla minulý týden uzavřít druhé největší zařízení pro imigranty v Castelnuovo di Porto, poblíž Říma. Toto rozhodnutí komentoval ministr vnitra Matteo Salvini v rozhovoru pro rozhlas: „Dal jsem slib, že necháme uzavřít velká zařízení pro imigranty, která dělají problémy, a právě to děláme. Ten kdo podle práva může v Itálii být, nezůstane na ulici.“        

Itálie kritizuje i liknavý přístup Francie při vyjednávání o zřizování uprchlických středisek v severní Africe. Lídři Francie propagují v EU větší příliv peněz do zemí Afriky (Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye) a doufají, že s tím budou tyto země souhlasit. Situace je ale taková, že to tyto země odmítají. EU chce tuto finanční pomoc navyšovat s tím, že na to tyto severoafrické země přistoupí a zarazí tak migraci do Evropy již na svých hranicích.

Další ostré vymezení z řad italských vládních představitelů na úkor francouzského prezidenta proběhlo v souvislosti s podepsanou dohodou mezi Francii a Německem minulý týden v německých Cáchách. Italský premiér Giuseppe Conte v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera kritizoval pasáž, ve které považuje Německo i Francie za prioritu přijetí Německa za stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Conte  uvedl: „Myslí jen na své národní zájmy. Od počátku devadesátých let minulého století jsme podporovali myšlenku přidělení křesla v Radě bezpečnosti OSN Evropské unii a ne jednomu ze členských států.“     

Naše hnutí SPD souhlasí s názory těchto spřízněných italských politiků. Ministr vnitra Matteo Salvini je též šéfem vlastenecké Legy, se kterou je hnutí SPD ve společné frakci Evropského parlamentu (frakce ENF – Evropa národů a svobody).

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Děláme prostě všechno špatně

8:04 Zahradil (ODS): Děláme prostě všechno špatně

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k politické situaci ve střední Evropě.