Rozvoral (SPD): Nevhodné oblečení – důvod ke znásilnění jako národní povinnost?

16.04.2018 11:42 | Zprávy

Znásilňování žen kvůli nevhodnému oblečení je stále v některých zemích bráno jako akt, za který si může žena sama. Někteří muži žijící v těchto kulturách dokonce tvrdí, že je národní povinností tyto ženy znásilnit.

Rozvoral (SPD): Nevhodné oblečení – důvod ke znásilnění jako národní povinnost?
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Významný deník The express tribune, který vychází v Pákistánu v anglickém jazyce – jedná se o jediné mezinárodně přidružené noviny Pákistánu vydávané v partnerství s Mezinárodním New York Times (globálním vydáním The New York Times), informoval o incidentu egyptského právníka Nabih al-Wahsha za jeho výroky v televizi Al-Assema vůči ženám a to, že si zaslouží být (sexuálně) obtěžovány a znásilněny, když ukazují své nohy v roztrhaných džínách. Debata se odehrála koncem roku 2017, ale živé diskuse v celosvětovém tisku k tomuto tématu probíhají dodnes.

Např. časopis New York Post doplnil, že debata souvisela s projednávaným návrhem zákona o prostituci a probíhala formou televizní talk show "Infrad“ na satelitním kanálu Al-Assema.

Během této debaty Wahsh řekl: „Jste šťastná, když vidíte dívku, která jde po ulici, a odhaluje polovinu svého těla?“ Následně dodal: „Říkám, že když dívka takhle chodí, je vlasteneckou povinností ji sexuálně obtěžovat a národní povinností ji znásilnit.“

Na tento výrok hned reagovala egyptská Národní rada pro ženy podáním stížnosti generálnímu prokurátorovi proti Wahshovi a televiznímu kanálu. Současně podala stížnost Nejvyšší radě pro regulaci sdělovacích prostředků a vyzvala média, aby již nezvala sporné osobnosti, které podněcují násilí vůči ženám do svých pořadů.

Elektronické vydání deníku Metro plus (punchng) v této souvislosti doplňuje, že to nebylo poprvé, kdy se Al-Wahsh v televizním pořadu vůči ženám hrubě vyjádřil. Deník poukázal na jeho nedávný incident v talk show s imámem z Austrálie, který tvrdil, že nosit hidžáb (šátek) je volbou a není náboženským požadavkem pro muslimské ženy. Rozzuřený Al-Wahsh reagoval tak, že si vzal botu a začal na imáma útočit botou v živém televizním vysílání.

Tuto informaci potvrzuje i Anglický deník Daily mail.

Německý deník Stern doplnil, že Al-Wahshs svými poznámkami o „ohavném volání po znásilnění“ porušil egyptské zákony a uvedl, že egyptská Národní rada chce podat stížnost proti advokátovi a cituje, že ve svém prohlášení „Všichni členové Rady odsoudili toto prohlášení, které výslovně požaduje znásilnění a sexuální obtěžování.“

I na základě negativní odezvy za svůj výrok si al-Wahsh stojí za svým názorem – na své webové stránce řekl: „Moje vlastní dcera by si také zasloužila být znásilněna, kdyby ukazovala nohy v roztrhaných džínách“, a dodává: „Ženy musí samy sebe respektovat, aby je respektovali ostatní.“

V Egyptě je problematika nošení „potrhaných džínů“ dlouhodobě horkým tématem. Politici požadují zákaz jejich nošení na určitých místech, jako jsou například univerzity. Debata znovu ožila poté, když byla Káhira podle mezinárodní studie zkoumající životní podmínky žen ve velkých městech prohlášena za nejnebezpečnější metropolí pro ženy.

Německý deník Brigitte tyto informace doplňuje statistikami, ze kterých vyplývá, že velká část egyptských žen byla sexuálně obtěžovaná (nejvíce v roce 2008, kdy sexuální obtěžování uvedlo až 83 procent egyptských žen). Studie doplňuje i údaj, že více než polovina mužů ve výzkumu deklarovala, že si za to (sexuální obtěžování) můžou ženy samy a jsou za to odpovědné.

Rakouský časopis Kurier.at zdůrazňuje původní myšlenku advokáta Nabih al-Wahshe, který říká: „Ženy by se měly oblékat skromně – když ne, měly by být potrestány“, a dále uvádí: „Pro Egypt je ochrana morálky důležitější, než ochrana hranic.“

Co k tomu dodat závěrem? Oblékání našich žen je čistě jejich svobodnou záležitostí a my muži jsme rádi za to, že jsou takové, jaké jsou, a plně si zasluhují náš respekt a ochranu. Proto hnutí SPD prosazuje zákaz propagace islámské ideologie v České republice, jelikož je tato ideologie ohrožením naší svobody a bezpečnosti.

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Musíme chránit Evropu tam, kde to má smysl

14:04 Senátor Hraba: Musíme chránit Evropu tam, kde to má smysl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k narůstajícím bezpečnostním hrozbám na evropském kon…