Návrh zákona o jednorázovém mimořádném příspěvku, upravuje podmínky pro jeho poskytnutí oprávněným osobám ke zmírnění dopadů souvisejících s šířením nemoci covid-19. Takto navrhovaný mimořádný příspěvek ve výši šest tisíc korun je sociální dávka, kterou poskytuje a náklady na ni hradí stát osamělým rodičům, za splnění podmínek podle zákona o státní sociální podpoře.
Hnutí SPD tento návrh jednohlasně podpořilo, protože podpora pracujících rodin a rodičů řádně vychovávajících své děti je jednou z hlavních programových priorit hnutí SPD. Samozřejmě se to týká i rodičů samoživitelů, kterým je mimořádný jednorázový rodičovský příspěvek určen. Jsme si vědomi toho, že vyhlášením nouzového stavu byla realizována řada omezujících opatření, která měla negativní dopad na ekonomickou situaci obyvatel, a řada mimořádných opatření navíc zůstala v platnosti i po skončení nouzového stavu. Vedle přímých ekonomických dopadů to mělo i významný dopad na duševní zdraví obyvatel. Celá řada domácností byla postižena vysokým propadem příjmů, kde mezi nejvíce zasaženou skupinu patří rodiče – samoživitelé, tj. osamělí rodiče, kteří pečují o nezaopatřené dítě nebo děti a kteří navíc v důsledku krize přišli o práci.
Český statistický úřad vycházející z údajů za rok 2018 uvádí, že v České republice je okolo 200 tisíc rodin, kde žije dítě pouze s jedním rodičem. Navíc matky samoživitelky tvoří vedle seniorek druhou nejohroženější skupinu pohybující se na hraně chudoby (jejich měsíční příjem je nižší než deset tisíc korun). Z toho jednoznačně vyplývá, že tyto skupiny osob patří mezi sociálně a ekonomicky nejohroženější a zaslouží si speciální pozornost a pomoc ze strany státu. Nám v hnutí SPD není osud těchto lidí lhostejný, o čemž svědčí námi předložené legislativní návrhy v oblasti daňových slev. Celý soubor nástrojů určených pro rodiče, pomocí kterých jim chceme zabezpečit důstojné podmínky pro plnohodnotný život, jsme představili v našem projektu "Rodina na prvním místě" (ZDE).
Dále se ve středu jednalo o dokumentu, který představuje víceúčelový finanční rámec EU, dávající jí možnosti, jak nakládat s vlastními zdroji pro období do roku 2027. Jde o krok, kterým si unie půjčuje okolo 750 miliard eur. Vrcholní unijní představitelé v dokumentu prezentují, že peníze půjdou na řešení pandemické situace v souvislosti s nemocí covid-19, ale ve skutečnosti převážná většina z nich půjde na digitalizaci a zelenou dohodu. Jednotlivé členské země se pak budou až do roku 2058 podílet na splácení tohoto dluhu. Tím si EU posílí svou pravomoc nad jednotlivými unijními státy (včetně České republiky). S tím naše hnutí SPD rozhodně nesouhlasí a naši poslanci hlasovali proti schválení tohoto dokumentu.
Hnutí SPD v Poslanecké sněmovně hájí zájmy našich občanů a prosazuje takovou politiku, ze které bude profitovat Česká republika, o čemž se může přesvědčit každý občan.
(převzato z Profilu)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV