Rozvoral (SPD): Povinností státu je zabezpečit seniorům důstojné podmínky pro život

14.01.2020 10:09 | Zprávy

Senioři, kteří celý život pracovali a přitom vychovali své děti, si zaslouží respekt a úctu.

Rozvoral (SPD): Povinností státu je zabezpečit seniorům důstojné podmínky pro život
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Naší povinností je zabezpečit všem, kteří splňují podmínky pro přiznání starobního důchodu, aby z této své penze mohli pokrýt potřebné náklady zaručující jim důstojné žití ve stáří. 

Hnutí SPD prosazuje politiku prospěšnou všem našim občanům, důchodce nevyjímaje. Prioritně ve svém programu nabízíme podporu tradičních pracujících rodin vychovávajících děti, neboť narozené děti jsou zárukou stability průběžného důchodového systému. K tomu by mohl napomoci motivační propopulační stimul, spočívající v tom, že by se při výpočtu výše důchodu zohledňoval počet řádně vychovaných dětí. Našim seniorům můžeme slíbit, že nikdy nepodpoříme další prodlužování věku odchodu do důchodu, ba naopak prosazujeme jeho snižování podle počtu řádně vychovaných dětí. V rámci sociální politiky státu budeme podporovat státem garantované individuální důchodové připojištění, ale i výrazně zvýšíme nejnižší důchody. Dále navrhujeme, aby se vždy navyšoval důchod všem, kteří pracovali, o stejnou částkou, jelikož navyšování cen zboží a služeb se také týká všech stejně.

V poslanecké sněmovně byla zřízena Komise pro spravedlivé důchody, ve které pracují zástupci všech parlamentních stran a odborníků. Předsedá jí Danuše Nerudová, profesorka Mendelovy univerzity. Komise pro spravedlivé důchody vzniká v souladu s Programovým prohlášením vlády pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí v čele s ministryní Janou Maláčovou (ČSSD) a měla by se stát základnou pro návrhy na zajištění budoucích příjmů seniorů. Zahájení činnosti a první jednání odborného týmu proběhlo 22. února 2019. V letošním roce se důchodová komise sešla 10. ledna a po svém jednání představila tři modely nastavení důchodového systému po rozdělení na dva pilíře. První dva počítají se základním důchodem ve výši 30 procent průměrné mzdy, tedy částkou 10.500 korun pro všechny. Ve třetí verzi je to 22 procent průměrné mzdy, tedy 7.740 korun. Základní penze by se měla platit z daní. V zásluhové části, která by se hradila z odvodů, by se vedle odpracovaných let a výše výdělku měly ve variantách různě odrážet například bonusy za děti či za více než 41 let práce. Tento návrh ale odmítl nejenom premiér Andrej Babiš a vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ale i další politici napříč politickým spektrem, kterým zásadně vadí, že návrhy předložené ministryní Maláčovou neřeší to, z čeho by se reforma a penze v budoucnu měly zaplatit. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šťastný (PRO): O Ukrajinu samotnou jde až v poslední řadě

6:14 Šťastný (PRO): O Ukrajinu samotnou jde až v poslední řadě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.