Rozvoral (SPD): Vládní poslanci trvají na navýšení koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo!

10.12.2024 20:05 | Komentář

To, že současná čtyřkoaliční vláda si prosazuje své priority, které navíc odmítá většina občanů, se opět plně potvrdilo.

Rozvoral (SPD): Vládní poslanci trvají na navýšení koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo!
Foto: Archiv Radka Rozvorala
Popisek: Radek Rozvoral

Na tento týden si naplánovali mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny s navrženým bodem projednání takzvané velké mediální novely, týkající se změn zákonů o České televizi, o Českém rozhlase a o rozhlasových a televizních poplatcích.

Hnutí SPD dlouhodobě odmítá veškeré změny, které se za doby vládnutí Fialovy vlády týkají činnosti veřejnoprávních médií, konkrétně České televize a Českého rozhlasu. Poslanci vládních stran si prosadili změnu volby radních České televize a Českého rozhlasu, které doposud volila Sněmovna. Nově Sněmovna vybírá v případě televizní rady 12 členů a Senát šest. Počet členů Rady ČT tak vzrostl o tři na 18. Do Rady Českého rozhlasu dolní komora volí šest členů a horní komora tři členy. Tyto kroky byly vedeny s cílem vládní koalice Petra Fialy politicky ovládnout veřejnoprávní média. Nyní jsme svědky prosazení dalšího kroku vládních stran, a to zneužít koncesionářské poplatky všech občanů ve svůj politický prospěch, což je všem zcela jasné. 

Hard talk Marie Bastlové na Seznam Zprávách, kde byl hostem ministr kultury a předkladatel mediální novely za vládu ministr kultury Martin Baxa, na dotaz, zda bude tato novela schválena třeba i na sílu uvedl: „Ano, ale od ledna příštího roku se to nestihne.“ Podle ministra Baxy ale Sněmovna nakonec prosadí zvýšení koncesionářských poplatků tak, aby byl zákon účinný v první polovině příštího roku. Ten počítá s růstem rozhlasového poplatku ze 45 na 55 korun měsíčně a televizního ze 135 na 150 korun měsíčně, s jejich dalším zvyšováním podle inflace nebo také s rozšířením okruhu plátců.

S novelou zákona nesouhlasí dle průzkumů více jak 70 procent občanů a celá řada organizací, jako například Asociace provozovatelů soukromých vysílačů (APSV). Ta iniciovala kampaň, která se opírá o nově vytvořený web. Do této iniciativy se zapojila široká škála rozhlasových stanic včetně známých rádií jako Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Bonton, Kiss Radio, Rádio Beat, Country Rádio, Rádio Impuls, Rádio Blaník, Hitrádio, Fajn Radio a Rock Radio. Celá řada z nich se obrátila formou petice proti zvyšování poplatků pro veřejnoprávní média na sněmovním petičním výboru.

Hnutí SPD je pro zrušení koncesionářských poplatků ČT a ČRo a dlouhodobě požaduje převedení veřejnoprávní televize a rozhlasu na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Radek Rozvoral

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 21


Osobnost měsíce

Mgr. Petr Gazdík

  • STAN
  • poslanec
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!