Rozvoral (SPD): Volby ve Slovinsku ukázaly, že trendem je boj proti nelegální imigraci

07.06.2018 9:51 | Zprávy

Proběhlé volby ve Slovinsku jasně ukázaly, komu Slovinci věří. Slovinská demokratická strana (SDS) ve volbách s převahou zvítězila. Její hlavní program je v zájmu Slovinců, tvrdě se staví proti nelegální imigraci.

Rozvoral (SPD): Volby ve Slovinsku ukázaly, že trendem je boj proti nelegální imigraci
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

V minulém týdnu proběhly ve Slovinsku předčasné volby, ve kterých občané rozhodovali o složení svého parlamentu (Státní shromáždění Republiky Slovinsko), které je složeno z devadesáti poslanců slovinských občanů. První volby do tohoto vrcholného orgánu Slovinska se konaly v roce 1992. Nedělní parlamentní volby byly již osmé v pořadí (třetí předčasné). O zájem občanů se ucházelo 25 stran. Jejich 1.600 kandidátů usilovalo o získání poslaneckých mandátů z celkového počtu 90. Proporcionálním způsobem bylo 88 poslanců vybíráno v osmi volebních obvodech, přičemž z každého se jich do parlamentu dostalo 11. Dva mandáty byly vyhrazeny pro zástupce italské a maďarské národnostní menšiny. V čele Shromáždění je předseda zvolený většinou všech poslanců.

Po sečtení všech hlasovacích lístků ve volbách zvítězila středopravá Slovinská demokratická strana (SDS) někdejšího premiéra Janeze Janši, která získala přibližně čtvrtinu všech hlasů (25 procent hlasů). Jako druhá v pořadí se umístila protestní Kandidátka Marjana Šarece (LMŠ) se ziskem necelých 13 procent. Následovaly 3 politické subjekty, které získaly okolo deseti procent. Patří mezi ně Sociální demokraté (SD), Strana moderního středu (SMC) expremiéra Mira Cerara a radikální antikapitalistická Levice. Čtyřprocentní hranici volitelnosti ještě překročily čtyři strany – křesťanští demokraté ze strany Nové Slovinsko, liberálové ze Strany Alenky Bartušek (ZaAB), Demokratická strana slovinských důchodců (DeSUS) a nacionalistická Slovinská národní strana (SNS).

Opoziční Slovinská demokratická strana (SDS) někdejšího premiéra Janeze Janši (premiérem celkem dvakrát v letech 2004 – 2008 a 2012 – 2013) prosazuje tvrdou protiimigrační kampaň a voliči tuto snahu o zamezení přílivu nelegálních imigrantů do své země ocenili tím, že jim dali své hlasy.

Stačí se podívat na sousedské státy Slovinska – Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko a Itálii a jejich přístup k řešení nelegální imigrace, která se v poslední době znovu zvyšuje a to převážně tzv. Balkánskou cestou. Smutné na tomto stavu je, že média zemí v rámci Evropské unie nechtějí podávat objektivní zpravodajství, o to smutnější je to, že se tak chovají i naše česká média.    

Pravděpodobný budoucí premiér Janša bude mít nelehký úkol sestavit novou vládu. Velkou inspiraci má v osobě maďarského premiéra Viktora Orbána.

(převzato z Profilu)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): U nás bude díky naší fialové vládě i nadále panovat klídek

22:01 Štefec (Trikolora): U nás bude díky naší fialové vládě i nadále panovat klídek

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k drsnému začátku roku 2025 ve světě