Rozvoral (SPD): Zákon o dani z nabytí nemovitých věcí bude pravděpodobně zrušen

30.03.2020 15:05 | Zprávy

Jsme rádi, že si místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová osvojila návrh z dílny SPD na zrušení zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který je součástí projektu hnutí SPD „Rodina na prvním místě“.

Rozvoral (SPD): Zákon o dani z nabytí nemovitých věcí bude pravděpodobně zrušen
Foto: archiv
Popisek: Radek Rozvoral, SPD

Hnutí SPD vítá, že ministryně financí akceptuje náš návrh na zrušení zákona o dani z nabytí nemovitých věcí a pevně věříme, že se celá vláda vyjádří pro jeho přijetí, a to tak, aby celý legislativní proces byl co nejkratší. Byl by to nejen další z bonusů pro řadu našich občanů v této nelehké době zapříčiněné koronavirovou pandemií, ale i námi prosazovaná podpora mladým pracujícím rodinám s dětmi.

V televizním pořadu Partie moderovaném Terezou Tománkovou, který byl v přímém přenosu vysílán včera před polednem na TV Prima, zaznělo od místopředsedkyně vlády a ministryně financí Aleny Schillerové, že v souladu s opatřeními vlády ve věci pomoci našim firmám, živnostníkům a občanům v této mimořádné době navrhne na pondělním jednání vlády projednání zrušení zákona o dani z nabytí nemovitých věcí. Vyjádřila se k tomu tak, že i když stát zrušením tohoto zákona přijde ročně o příjmy ve výši 13 až 14 miliard ročně, jde o daň, která jí nedává smysl. Tato velká daňová změna, spočívající ve zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, by dle Schillerové měla pomoci lidem v pořízení bydlení a zároveň rozpohybovat trh s nemovitostmi.

Hnutí SPD předložilo koncem minulého roku do legislativního procesu tzv. derogační novelu – zákon, který by zrušil stávající právní normu, zákon o dani z nabytí nemovitých věcí, který nahradil zákon o dani z převodu nemovitostí, a který vstoupil v účinnost 1. ledna 2014. Další významné změny se dočkal 1. listopadu 2016, kdy nabyla účinnosti novela č. 254/2016 Sb., jíž se změnilo zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb. Toto naše jednání bylo vedeno s cílem zlevnění pořízení bytu nebo domu pro mladé rodiny. V zásadě jde o to, že v České republice je dlouhodobě zdaněn převod (nákup a prodej) nemovitostí. Zatímco dříve šlo o tzv. daň z převodu nemovitosti, kterou byl povinen odvádět subjekt, který nemovitost prodával, nyní daň podle zákona platí nikoli prodejce, ale kupující. Aktuální výše této daně činí 4% z kupní ceny konkrétní nemovitosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

22:14 Štěpánek (Trikolora): Tři roky ukrajinské války aneb Až do posledního Ukrajince

Od začátku ukrajinské války uplynuly tři roky. Je to příležitost připomenout si, proč, jak, kvůli ko…