STAN navrhne zavést možnost volit pro 16leté nejprve v komunálních volbách.
„V českém volebním systému by měli mít právo volit i šestnáctiletí. Náš návrh bude směřovat primárně ke komunálním volbám, kde to dává největší smysl. Středoškoláci už vnímají, co se kolem nich děje a měli by mít vliv na to, jak bude život v jejich obci vypadat. Mladá generace se navíc dnes lépe orientuje v záplavě informací, protože v takovém světě vyrůstá,“ představil argumenty návrhu čerstvý předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Návrh změny volebního zákona začala připravovat Legislativní rada hnutí STAN. STAN také v rámci připravované reformy vzdělávání považuje za zásadní vést žáky a studenty celkově celou výukou ke kritickému myšlení, a to částečně i na úkor biflování velkého objemu dat. Reformu do několika měsíců představí senátor Mikuláš Bek spolu s Petrem Gazdíkem.
Prozatím poslankyně Věra Kovářová připravila pozměňovací návrh ke školskému zákonu, který podpoří informační gramotnost.
„Cílem je jasně říci, jak má vypadat vzdělání mladé generace v mediálním prostředí v době, kdy jsou lidé bombardováni cílenými dezinformacemi,“ doplnila poslankyně Kovářová.
Starostové a nezávislí dále navrhují hned tři pozměňovací návrhy k novele o elektronické evidenci tržeb, která se bude tento týden projednávat na plénu Poslanecké sněmovny.
„Prvním z nich je snížení sazby DPH na e-knihy z 21 % na 10 %, čímž se vyrovnává nesoulad mezi tištěnými a elektronickými knihami. Druhým bude vyjmutí tržeb veřejně prospěšných poplatníků ze systému EET, tedy výtěžků spolků z drobné vedlejší podnikatelské činnosti, což se vztahuje především na hasiče, fotbalisty a další organizace, které se zaslouží o spolkový život na obcích. A do třetice znovu navrhujeme, aby se z EET kompletně vyjmuli živnostníci s obratem do jednoho milionu korun,“ uvedla Věra Kovářová.
Na udělení státního vyznamenání navrhují Starostové a nezávislí řadu lidí, kteří se v mnoha oblastech zasloužili o ochranu demokracie a svobody v rámci naší historie, ale také osobnosti z oblasti kultury a vědy:
Miroslav Antonín Liškutín, in memoriam
Československý letec RAF, který za 2. světové války sestřelil několik nepřátelských letadel a zúčastnil se 131 letů nad nepřátelským územím. Po únoru 1948 byl na něj vydán zatykač a musel opět uprchnout do Anglie. Nastoupil službu u královského letectva, ze služeb RAF odešel v roce 1962. Zemřel v únoru minulého roku.
Věra Plívová Šimková
Česká filmová režisérka, známá zejména svými filmy o dětech a pro děti (např. Páni, kluci, Krakonoš a lyžníci aj.). Režisérka se stala nejúspěšnějším tvůrcem hraných filmů o dětech v Československu. Obvykle jde o autorské filmy podle vlastního námětu a scénáře, které vycházejí z typicky dětského vnímání světa a zároveň se vyznačují laskavým a chápavým přístupem k životu.
George Robertson
Bývalý ministr obrany a generální tajemník NATO v letech 1999-2004. Nyní je členem britské Sněmovny lordů. V době, kdy Česká republika přistupovala k Severoatlantické aliance, stál v jejím čele. Za jeho postoj a podporu rozšíření aliance o nové země byl vyznamenán ve všech zemích aliance, které za jeho působení do NATO vstoupily. V České republice mu však nejvyšší vyznamenání nikdy uděleno nebylo.
Andrej Kiska
Andrej Kiska je slovenský politik, čtvrtý prezident Slovenské republiky, spisovatel, bývalý podnikatel a filantrop. V roli prezidenta projevil jasné postoje člověka hájícího liberální demokracii, projevil slušnost v proevropském a prozápadním stylu. Je nesporným bojovníkem proti lžím a populismu v politice.
Na státní vyznamenání navrhujeme i další jména: Antonín Gavenda, Adolf Rázek, Josef Ocelka, Josef Bernat, Josef Bartoněk, Mikuláš Kroupa, Jiří Sozanský a Kurt Taussig.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV