V rámci nouzového stavu a mimořádných opatření souvisejících s bojem proti epidemii koronviru byla dosud ze strany státních orgánů poměrně opomíjena některá méně viditelná rizika. Jde například o ta, která jsou spojena se situací osob bez domova – tzv. bezdomovců.
A karanténa bude kde?
Jedná se především o to, že není vůbec, natož celostátně a systémově, vyřešena otázka umístění bezdomovců koroanvirem již nakažených, kteří musí být bezpodmínečně v izolaci, a ani těch osob bez domova, které musí dodržovat pravidla karantény. Dosavadní kapacity příslušných zařízení sociálních služeb (bez ohledu na typ jejich zřizovatele) nejrůznějších azylových domů a nocleháren k tomuto účelu absolutně nedostačují, popřípadě jsou naprosto nevyhovující.
Opomenutí by mělo fatální následky
Bez rychlé a efektivní reakce státu prostřednictvím krizového štábu tedy reálně hrozí šíření nákazy jak v komunitě bezdomovců, tak poté i odtud dále do společnosti, což by mělo dost těžko představitelné a tragické následky. Policie ČR je vůči tomuto nebezpečí – i vůči nedodržování ochranných opatření ze strany osob bez domova – prakticky bezmocná. Nedisponuje příslušnými efektivními prostředky a sankce zde naprosto nic neřeší. Je proto třeba bezpodmínečně nalézt v rámci celého Česka vhodné prostory, do kterých by se bezdomovci mohli uchýlit jak v případě nákazy anebo nutnosti karantény, tak i například z důvodu podezření na onemocnění, či kvůli získání potřebných informací nebo ochranných pomůcek.
Chybí všechno
Obrátila jsem se proto v této záležitosti i přímo na premiéra Babiše s upozorněním na vážnost situace i s návrhem řešení, kterým by mohlo být například vyčlenění nevyužívaných budov, pozemků a velkokapacitních stanů z majetku ministerstva obrany či armády pro tyto účely. Oslovila jsem i ministra obrany Metnara. Zatím bezvýsledně, bez viditelné odpovídající reakce. Samozřejmě je třeba řešit i nedostatek ochranných a zdravotnických pomůcek a potřeb pro bezdomovce. Je třeba komunikovat s organizacemi a zařízeními, která jim pomáhají. Jde o to též zajistit respirátory, roušky, dezinfekční prostředky či bezkontaktní teploměry.
Na počátku bylo moje Brno
Problematice bezdomovectví a hledáním cest k systémovým řešením pomoci v návratu do společnosti a běžného života těm osobám, které k tomu mají vůli a zájem, se věnuji již léta, nejenom v mém domovském městě Brně. I proto mi enormně záleží na tom, aby tato problematika, a rizika s ní spojená, nestála stranou v dnešní bezprecedentní koronavirové krizi. A jsem vděčná všem, kteří mi v tom – přes nelehkou dobu – pomáhají.
Lucie Šafránková, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (zvolena za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie - SPD) a členka Zastupitelstva města Brna
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV