Rok 2020 byl naprosto ojedinělým a velmi těžkým obdobím. Epidemie koronaviru, nouzový stav a všechna s tím související opatření naší společnost do značné míry ochromila a mnoho našich spoluobčanů vystavila těžkým životním zkouškám. Přejme si, aby se brzo objevilo ono pověstné světlo na konci tunelu – a aby už ten nadcházející rok 2021 byl o něco optimističtější.
Od vypuknutí epidemie jsem se snažila pomáhat tam, kde to bylo nejvíce třeba. A to nejen v mé poslanecké a zastupitelské práci. V první koronavirové „jarní“ vlně jsem například několik týdnů, doslova v každé volné chvíli, rozvážela obědy a nákupy seniorům, na podzim jsem zase jako dobrovolnice šla pomoci do Domova seniorů.
Ano, život – ani ten politický – se letos neubíral standardními cestami. A v oblasti sociální politiky byl, vzhledem k okolnostem, mimořádně hektický. A to nejen z důvodů probíhající epidemie.
Osobní legislativní inventura
V mé zákonodárné činnosti bylo nejdůležitější událostí propuštění návrhu zákona na ukončení zneužívání sociálních dávek, který jsem za hnutí SPD vypracovala a předložila, do druhého parlamentního čtení a doporučující stanovisko Výboru pro sociální politiku k němu. Doufejme, že se již nejpozději v první polovině nadcházejícího roku dočkáme jeho definitivního schválení. Chceme tímto zákonem zavést přehledný systém pravidel pro všechny příjemce sociálních dávek, který umožní postihovat ty osoby, které neplní své povinnosti. Kdo nebude tato pravidla dodržovat, tomu budou sociální dávky odebrány.
Mám také velkou radost z toho, že se na jaře podařilo ve Sněmovně, za výrazného přispění poslanců SPD schválit novelu trestního zákoníku, která významným způsobem zpřísňuje sankce za týrání zvířat. Boji za práva zvířat se věnuji již mnoho let, dávno před svým vstupem do politiky, a tak šlo pro mě svým způsobem o srdeční záležitost.
Rok 2020 byl v mé poslanecké práci obecně ve znamení poměrně vysoké legislativní aktivity. Kromě zmíněné novely zákona o pomoci v hmotné nouzi (proti zneužívání sociálních dávek), jsem vypracovala a předložila za SPD dva komplexní a provázané návrhy na změny v zákoně o daních z příjmu, které vycházejí z klíčového projektu hnutí SPD „Rodina na 1. místě“ a jejichž záměrem je výrazně a spravedlivým způsobem zvýšit čisté příjmy našich pracujících občanů, zejména těch, kteří řádně pečují o své děti.
V prvním případě se jedná o zvýšení tzv. daňových slev pro všechny daňové poplatníky. Pokouším se tak mimo jiné napravit neúnosný stav, kdy již dvanáct let nebyly žádné tyto daňové slevy zvýšeny! Navrhla jsem o 50 procent (z 24 840 Kč na 37 260 Kč ročně) zvýšit daňovou slevu pro každého daňového poplatníka (zaměstnance i živnostníka) a rovněž tak i slevu na manželku či manžela (taktéž ze současných 24 840 Kč na 37 260 Kč ročně).
V souladu se svým zájmem o zlepšení životní situace a o posílení sociálních práv našich zdravotně handicapovaných spoluobčanů jsem taktéž navrhla zvýšit roční daňové slevy pro pracující držitele průkazu ZTP/P, a to ze současných 16 140 Kč na 24 210 Kč, i daňové slevy pro pracující invalidy ve všech třech stupních postižení – v I. a II. stupni z 2 520 Kč na 5 040 Kč a ve III. stupni z 5 040 Kč na 10 080 Kč. A navrhuji i zvýšení daňové slevy pro pracující studenty – ze 4 020 Kč na 8 040 Kč ročně.
Rodina na prvním místě!
Ve druhém návrhu jde o výrazné zvýšení daňového zvýhodnění na děti pro všechny pracující rodiče. Navrhla jsem zvýšit tato zvýhodnění u prvního a druhého vychovávaného dítěte na dvojnásobek současného stavu. U prvního dítěte z 15 204 Kč na 30 408 Kč ročně a u druhého dítěte z 19 404 Kč na 38 808 Kč ročně. Daňové zvýhodnění na třetí (a každé další) dítě v rodině pak navrhuji zvýšit na čtyřnásobek současného stavu – ze současných 24 204 Kč na 96 816 Kč ročně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV