Neprošly však naštěstí extrémní návrhy, fakticky bránící úspěšným lidem účastnit se jakéhokoli politického dění.
Co mne v průběhu projednávání novely zaskočilo, bylo otevřené přiznání předsedy ODS Fialy, že je tato novela namířena fakticky proti jedinému člověku, Andreji Babišovi. To považuji za zcela nepřijatelné. Zákon přece musí působit všeobecně, nikoli být namířen proti aktivitám konkrétního jedince.
Ve skutečnosti se ale ani tak nejedná o problém právní jako spíš morální a hodnotový. Ve většině rozvinutých zemí žádný podobný zákon také neexistuje. Je to tak proto, že jejich politici, podnikatelé a zejména novináři mají dostatek vnitřní integrity a morálky, aby média, tento mocný nástroj ovlivňování veřejného mínění, nezneužívali v té míře, jak je to běžné u nás.
Novela nic nevyřešila
A proč novela nic nevyřešila? Pokud bude mít tímto zákonem omezený vlastník zájem působit v politice, nebude přece nic jednoduššího než aby své firmy převedl, čistě formálně, na právní společnost nebo blízkou fyzickou osobu. A vše bude, alespoň podle tohoto zákona, v nejlepším pořádku. Akorát se zneprůhlední dosud jasné vlastnické vztahy a nebude možné vztah mezi rozhodováním politika a jeho byznysem kontrolovat.
A na samý závěr, myslím si, že schválení novely zákona Andreji Babišovi právně nijak neublížilo. A naopak politicky mu těsně před krajskými volbami může výrazně pomoci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV