Vážené dámy, vážení pánové,
stagnace, nerůst, nedostatek inovací a propad kupní síly. Takové jsou hlavní problémy české ekonomiky. Shodne se na tom většina ekonomů a makroekonomická čísla to potvrzují. Jako jediná země na světě jsme se dosud nevrátili na úroveň před covidem. V této chvíli přichází ministr financí s dalším z řady svých nevydařených návrhů, kterým přímo ohrozí 30 000 pracovních míst spojených s vinařstvím v naší zemi, podpoří růst černého trhu s vínem o 30 %, sníží jeho export a Celní správě přinese dodatečné administrativní náklady ve vysokých desítkách milionů korun.
Ano, právě takové by byly avizované dopady záměru vlády udělat z České republiky jedinou vinařskou zemi v EU, která zatíží tiché víno spotřební daní. Jako poslankyně z jižní Moravy moc dobře vím, co by to znamenalo pro malá rodinná vinařství, která by se musela potýkat s enormním nárůstem administrativy a nákladů.
Ten dopad by byl bolestný a pro mnohé fatální. Tuzemská produkce vína, už tak pro naši zeměpisnou polohu je mnohem nákladnější než třeba v Itálii, Španělsku nebo ve Francii, by se stala ještě méně výhodnou. A zatímco všechny vinařské země své vinaře podporují, Česká republika má být kvůli své od reality odtržené vládě jedinou vinařskou zemí v Evropě, která jim bude házet klacky pod nohy.
Kromě toho, že s vinaři hovořím a jejich branži znám, jsem také člověk, který se většinu svého profesního života pohyboval ve finanční správě. A proto velmi dobře vím, že žádný významný rozpočtový přínos by zavedením této obtížně a nákladně spravovatelné daně nenastal. Jakékoliv izolované řešení, které nebude platit pro všechny členské země EU, ale bude postihovat jen vinaře z České republiky, je totiž řešení špatné a povinností Parlamentu by mělo být se mu jednoznačně postavit.
Nemohu uvěřit, že pan premiér Fiala, který možná čtvrtinu své volební kampaně strávil mezi vinohrady, hodlá této zoufalé iniciativě zbaběle přihlížet. Nedovedu si představit, že KDU-ČSL se svým ministrem zemědělství nebo hejtmanem Jihomoravského kraje nesebere všechny relevantní argumenty a nejde bušit na Ministerstvo financí, aby zatáhlo za záchrannou brzdu, dokud je ještě čas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.