Schwarzenberg (TOP 09): Slavné minské dohody neplní žádná ze stran

20.05.2016 5:32 | Zprávy

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a europoslanec Jaromír Štětina tento týden navštívili východní Ukrajinu, kde jednali se zástupci správy doněcké oblasti a podpořili přímo na frontové linii obyvatele země.

Schwarzenberg (TOP 09): Slavné minské dohody neplní žádná ze stran
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expředseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Šéf zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR Karel Schwarzenberg a europoslanec Jaromír Štětina, který je členem zahraničního výboru Evropského parlamentu, se včera vrátili z oficiální návštěvy Ukrajiny, kde se během několika dní setkali se zástupci vlády, humanitárních organizací i médií.

„Rusko bude konflikt udržovat. Slavné minské dohody neplní žádná ze stran. Ukrajina má podle nich pořádat v obsazených oblastech svobodné volby. Jak to má udělat, když je tam cizí armáda?“ řekl po návratu z cesty čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Jižně od Kramatorsku oba politici navštívili kontaktní linii znepřátelených ozbrojených sil u Zajcevo. „To, že dva evropští politici navštívili bezprostřední zónu konfliktu, je výraznou symbolickou podporou ukrajinského ozbrojeného boje proti ruským a separatistickým okupantům,“ říká europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09/STAN).

Evropští poslanci podpořili Krymské Tatary

V Kramatorsku vedli jednání s ukrajinským gubernátorem Pavlem Žebrivským, předsedou Oblastní státní administrace a vedoucím Vojensko-civilní správy Doněcké oblasti. Pavel Žebrivský oba politiky informoval o hospodářské, politické a vojenské situaci v této oblasti a zmínil i mezinárodní kontext konfliktu. Sám charakterizoval Minské dohody takto: “Evropa nás nutí, abychom vyjednávali s okupanty a teroristy.“

V Kyjevě pak jednali s Refatem Čubarovem, předsedou krymského parlamentu, tzv. Medžlisu. Jaromír Štětina mu předal text rezoluce o Krymských Tatarech, kterou minulý týden přijalo plénum Evropského parlamentu. Evropská rezoluce připomíná smutné události z května 1944, kdy Stalin nechal deportovat až 250 000 Krymských Tatarů do Uzbekistánu. Evropští poslanci podpořili Krymské Tatary v jejich vzdoru proti současné okupační moci. Rezoluce zdůraznila jasnou podporu svrchovanosti, nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. Evropský parlament také vyzval Ruskou federaci, aby ukončila politicky motivované pronásledování disidentů a občanských aktivistů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Musíme chránit Evropu tam, kde to má smysl

14:04 Senátor Hraba: Musíme chránit Evropu tam, kde to má smysl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k narůstajícím bezpečnostním hrozbám na evropském kon…