Jak nejlépe řešit komunální otázky, které trápí Prahu 4? Co s hlukem na Jižní spojce a na Spořilově? Stavět či nestavět v Braníku nebo na Pankrácké pláni? Jak na dopravu, školy a školky, péči o seniory? Možná má nejlepší řešení některá z menších stran, které zatím jen nesměle klepou na dveře radnice. Dostanou ale vůbec šanci? Letos na podzim čekají Prahu 4 volby. Už začátkem května se však zřejmě rozhodne, za jakých podmínek budou probíhat. Dle zákona o obcích má totiž zastupitelstvo pravomoc rozhodnout o předvolebním rozdělení na menší obvody. A to zcela libovolně. V obvodu se pak volí menší počet zastupitelů, ke zvolení je tak třeba dosáhnout většího procentuálního zisku. To pochopitelně znevýhodňuje menší strany a upevňuje pozice těch velkých.
Od této praktiky sice většina radnic ustupuje, namátkou jmenujme magistráty Prahy a Olomouce, Praha 4 však vytrvává v názoru, že obvody jsou pro její občany to nejlepší. Argumentují většinou tím, že Praha 4 je se svými 137 tisíci obyvateli na jeden obvod příliš velká.
„Je-li tomu tak, ať se tedy městská část dále rozdělí na menší územní celky, tak jako tu máme samostatnou Prahu-Libuš či Prahu-Kunratice,“ říká Alois Sečkár, koordinátor místní pobočky Strany svobodných občanů. „Dokud je radnice jedna, mají i volby probíhat v jednom obvodu a s jednou kandidátní listinou. Lidé mají právo volit všechny své zástupce, nejen část z nich,“ připomíná další argument proti obvodům – zastupitelé zvolení v jednom bezprostředně rozhodují o obyvatelích ostatních. „Porušuje to principy zastupitelské demokracie, o dalším znevýhodňování menších stran, které už tak čelí strachu voličů z ‚propadlého hlasu‘ ani nemluvě,“ uzavírá Sečkár.
Strana svobodných občanů se v Praze 4 postavila do čela iniciativy, která žádá sjednocení volebních obvodů, přesněji řečeno apeluje na zastupitelstvo, aby nepřijímalo plánované usnesení, které Prahu 4 opět před volbami rozdělí. Byl spuštěn web http://nerozdelena-praha4.cz/, kde se občané mohou dozvědět víc a třeba i napsat svým zastupitelům. Kromě toho je možné v ulicích narazit na petiční stánek, rozpis akcí je na webu. Petice je určena všem občanům České republiky. Jde totiž o praktiku z dílny velkých stran, které jsou aktivní všude, a jejich postoj k Praze 4 tak může zajímat všechny, kteří podporují rovnost podmínek. Ti, kteří s dělením nesouhlasí, mohou petici podepsat do 27. dubna. Stránka a online verze petice poběží nadále.
„V pondělí 28. dubna předáme petici na městském úřadě,“ vysvětluje termín Sečkár. „7. května se na zasedání zastupitelstva budeme ptát, jak se k ní naši zastupitelé staví. Když sbíráme podpisy, lidé se nás často ptají, jestli si myslíme, že to má vůbec smysl. Podléhají pocitu, že se stejně nedá nic dělat. Férové volební podmínky pro všechny mohou být začátkem, jak to změnit a vrátit občanům víru v politiku a demokracii.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alois Sečkár - profil