Obecně lze říci, že zbraně i jejich prodej jdou proti humánním cílům. Přesto pokud existují armády a bezpečnostní sbory, bude třeba je vyzbrojovat. Opravdu nepochopím, proč EU nemá stejná pravidla pro embarga na vývoz zbraní a proč nekontroluje re-export těchto zbraňových systémů.
Vývozní licence jsou jedním z nástrojů, jak regulovat vývoz zbraní a střeliva do zemí, které jsou nestabilní a jsou na černé listině RB OSN. Pokud tohle fungovalo, pak žádný problém neexistuje. Přesto řada zemí EU, RF či USA vyváží své zbraně i do těchto teritorií, které znamenají bezpečnostní riziko. Způsob je buď re-export ze země, na kterou byla udělena vývozní licence, a pak z této země nelegálně či pololegálně vývoz do zemí s embargem. Druhou možností je prodej firmě z bezproblémové země, a ta pak opět prodá zbraně jiné firmě z problémových zemí.
Já mám zkušenosti, že i řada zemí EU administrativně brání vývozu českých zbraní přes jejich území. Bylo to v minulosti Polsko, Německo či Francie, protože zdržovací taktika umožnila prodej zbraní národním výrobcům.
Tohle by mělo řešit MZV a MPO, které vývozní licence udělují či se k ním vyjadřují. Být papežtějí než papež je nahrávka na smeč výrobcům a exportérům z jiných zemí. Rozhodně to však nesníží vývoz zbraní. Naopak v minulém roce byl vývoz zbraní ve světě nejvyšší za posledních deset let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV