Seďa (ČSSD): Jak v post koronavirové době?

23.04.2020 8:35 | Zprávy

JIž dnes média hýří názory o změnách po koronaviru. A to nejejn o změnách v hospodářství či ve společnosti, ale i v rámci geopolitiky. Pokusil jsem se podělit se čtenáři PL o můj pohled na post koronavirové období u nás.

Seďa (ČSSD): Jak v post koronavirové době?
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)

To je otázka, která může být pro mnohé občany ještě předčasná. Nicméně již dnes je zřejmé, že po opatřeních nejen naší vlády vůči šíření epidemie koronaviru, přijde ekonomická recese. Proto stát předpokládá schodek státního rozpočtu v tomto roce o 260 miliard korun vyšší, než byl původně navrhovaný. Proto Světová banka varuje před největším ekonomickým poklesem od dob velké hospodářské krize či Evropská centrální banka hovoří o poklesu české ekonomiky o 6,5 %. Proto politici a ekonomové podporují masivní intervence státu.

Nejen naše země, ale i Evropská unie, potřebuje politiky s vizí, chcete-li státníky, kteří jasně budou definovat možné změny, které se stanou možností, jak pozitivně zlepšit současnou společnost. Nejde přitom pouze o modifikovanou Green Deal, sloužící k zastavení negativních klimatických změn. Jde i o vyšší spravedlivost, solidaritu a rozvoj sociálního státu v našich evropských zemích. Přitom je zřejmé, že si lidé začínají konečně uvědomovat, že musí jít o udržitelný rozvoj a nikoliv o zvyšování HDP za každou cenu. A koronavirus může být akcelerátor těchto změn a procesů, které by stejně přišly i bez současné pandemie.

Slovy feldkuráta Katze z Dobrého vojáka Švejka: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou“, dospějeme jednoho dne k tomu, že politici budou muset rozhodovat o tom, kdo nakonec tyto koronavirové dluhy splatí. Pokud půjdeme do blízké minulosti, pak dluhy za ekonomickou krizi vzniklou finanční krizí nakonec zaplatili senioři, zdravotně postižení, zaměstnanci a rodiny a s dětmi. Připomenu, že to bylo za českých pravicových vlád. Dnes pravice i levice podporují státní pomoc, to se však brzy změní v tvrdý a každodenní politický souboj. O tom je politická soutěž a o tom je rozhodování čí zájem nakonec převáží.

Post koronavirová krize může znamenat příležitost postavit naše hospodářství na kvalitativně vyšší úroveň, kdy na místo tolik kritizovaných montoven se budou podporovat hi-tech výroby s vyšší přidanou hodnotou. Může znamenat odklon z globální na lokální ekonomiku, může přispět k energetické a potravinové bezpečnosti i k posílení kvality a dostupnosti veřejných služeb. Tedy zejména zdravotnictví, sociální péče, vzdělávacího systému či veřejné dopravy. Může ale také znamenat i pokračování devastace přírodních zdrojů za cenu tolik vzývaného globálního kapitálu a jeho zisků a může vést k prohloubení sociálních rozdílů ve společnosti.

Proto je důležité nejen slepě naslouchat ekonomům, ale je třeba vzít v úvahu i názory sociologů. A také velmi pečlivě sledovat vyjádření a stanoviska politiků a číst volební programy politických stran a hnutí. Velmi brzy se totiž bude krájet pomyslný chléb a je otázkou, kdože bude mít z něj plné břicho a kdo bude sbírat ze stolu pouze drobky. A také řada politiků se bude snažit naše problémy házet na někoho či na něco jiného. Tu na Evropskou unii, tu na migranty, tu na Rusko či Čínu a zejména na pandemii koronaviru. Z tohoto pohledu je důležité používat zdravý rozum a odpověď si na otázku, v čí prospěch.

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Když se řekne migrace, tak díky české lásce k hysterii zavládne zděšení

22:28 Kolář (TOP 09): Když se řekne migrace, tak díky české lásce k hysterii zavládne zděšení

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci.