Tato porovnání se nicméně liší kraj od kraje či město od města. Pokud vezmu za příklad Zlínský kraj, ve kterém je Lidová strana velmi silná a kde Úsvit dosáhl v roce 2014 vysoké voličské podpory, nejvyšší ztrátu z těchto dvou voleb obdrželo právě toto hnutí. A to ve výši 6,01%, následuje opět ČSSD se ztrátou 4,20%, dále KSCM (ztráta 3,46%) a ANO 2011 (ztráta 3,02%). Naopak vítězem se stala KDU-ČSL s nárůstem o 9,45%, za ní následuje TOP 09 s plus 0,77% a ODS s plus 0,10%. Nicméně rozdíly jsou i mezi jednotlivými okresy v kraji. Největší zisk mají Lidovci v tradičně nejsilnějším okrese Uherské Hradiště, kde posílili o 11,42%, naproti tomu nejmenší nárůst získali na okrese Zlín ve výši 8,52%. TOP 09 obdržela v jednotlivých okresech plus od 2,11% (okres Vsetín) po plus 0,30% (okres Kroměříž).
Naproti tomu ČSSD zaznamenala nejvyšší propad na Uherskohradišťsku (6,59%) a nejnižší propad na Kroměřížsku (1,23%). Tady je ovšem nutno připomenout, že dvojkou na kandidátce do EP byla rodačka z Kroměříže O.Sehnalová, což se mimo jiné odrazilo i ve výsledku ČSSD v tomto městě, kde ČSSD dokonce získala navíc oproti roku 2014 5,75%.
Opět v jednotlivých okresech zaznamenalo propad hnutí Úsvit, které ztratilo od 5,11% na Vsetínsku po 6,40% na Kroměřížsku. Taktéž KSČM ztratila od 0,75% (Vsetínsko) po 4,14% ( Uherskohradišťsko). Podobně ztratilo i hnutí ANO 2011, a to od 1,23% na Zlínsku po 4,79% na Kroměřížsku. A také ODS potvrdila snižující se podporu, když ztratila od 0,01% (Kroměřížsko) po 1,08% (Vsetínsko).
Z těchto srovnání lze vyvodit dva závěry. Levicoví voliči a protestní hlasy z roku 2014 nepřikládali význam volbám do EP. Jsou zároveň méně disciplinovaní než voliči pravice. Naproti tomu nejdisciplinovanějšími voliči a zároveň výraznými podporovateli Evropské unie jsou voliči TOP 09 a KDU-ČSL. Ti totiž nejen přišli k volbám, ale zároveň podpořili eurooptimistické politické strany. Zároveň se ukázalo, že existují rozdíly mezi oficiální politikou ČSSD podporující další integraci EU a názory jejích voličů, kteří jsou vůči EU daleko více kritičtí. Naproti tomu euroskepse politiky ODS odradila část jejich voličů, kteří jsou spíše zastánci Evropské unie i zavedení společné měny. To, co je pozitivní na výsledku proběhlých voleb je posílení počtu poslanců Evropského parlamentu pro podporu EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD