Seďa (ČSSD): Pár historických konotací k současnému ozbrojenému konfliktu na území Ukrajiny

21.04.2022 10:21 | Zprávy

Je třeba se poučit z historie, protože ten, kdo nereflektuje historické události, tak dělá stále stejné chyby. Platí to nejen v běžném životě, ale zejména v životě politickém.

Seďa (ČSSD): Pár historických konotací k současnému ozbrojenému konfliktu na území Ukrajiny
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Již v dávné minulosti se tehdejší první ministr Pruska a první německý kancléř Otto von Bismarck proslavil nekompromisním přístupem k řešení politických problémů a takzvanou reál politikou, definovanou chladným mocenským kalkulem a agresivní diplomacií. V souvislosti se současnou agresí Ruska vůči Ukrajině si dovolím dvě citace tohoto Železného kancléře.

„Síla Ruska může být podkopána jenom jeho oddělením od Ukrajiny. Je třeba Ukrajinu nejen oddělit, ale také ji postavit proti Rusku, národ rozdělit na dvě části a pak se jenom dívat, jak bratr zabíjí bratra. Proto musíme najít a vychovat zrádce z prostředí ukrajinské nacionalistické elity a s jejich pomocí zvrátit situaci až do stadia, kdy budou Ukrajinci nenávidět vše ruské. Všechno ostatní je jen otázkou času.“

V roce 1848 Otto von Bismarck řekl: „Pokud bude chtít někdo porazit Rusko, musí nejdříve od něho odtrhnout Ukrajinu a dále proti němu poštvat ostatní slovanské národy, protože pouze Slovani jsou rasa, která je schopna zničit sama sebe. S jejich pomocí bude možné Rusko porazit. Po jeho porážce zůstanou tyto slovanské národy bez ochrany a bude jednoduché je zlikvidovat.“

Mnichovská dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií z 29. 9. 1938 postoupila pohraniční území ČSR Německu, tím ztratila naše země schopnost se účinně bránit. Fašistické Německo 15. 3. 1939 obsadilo Československo. Dále připomínám Pakt Ribbentrop-Molotov neboli smlouvu o neútočení mezi fašistickým Německem a tehdejším SSSR z 23. 8. 1939. Této smlouvě předcházelo zrušení podobné smlouvy o neútočení mezi německou a polskou stranou. 1. 9. 1939 napadlo Německo Polsko a hned 17. 9. 1939 napadlo SSSR Polsko, přestože porušilo pakt o neútočení, podepsaný právě mezi těmito zeměmi.

Dne 21. 8. 1968 byla zahájena okupace naší země „spřátelenými“ armádami tehdejší Varšavské smlouvy a i tehdy zůstalo Československo po dobu více než 21 let bez pomoci tehdejšího demokratického Západu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem