Seďa (ČSSD): Tři vítězové a tři poražení

12.10.2021 16:05 | Zprávy

Jásot na straně jedné a zklamání na straně druhé představuje výsledek voleb do poslanecké sněmovny. Nezodpovězenou otázkou je, jak se budou cítit lidé po vládě nové politické reprezentace. To je totiž to podstatné, proč se ta politika vlastně dělá.

Seďa (ČSSD): Tři vítězové a tři poražení
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Nejprve chci poblahopřát vítězům voleb, a to i přesto, že jsem je nevolil. Politika totiž není ani spravedlivá, ani bůhvíjak morální. Velká euforie SPOLU, daleko menší povolební nálada u PirStan, zklamání současného premiéra a předstíraná spokojenost SPD jsou hlavními atributy voleb, které překreslili současnou politickou mapu v naší zemi.

Nechci hodnotit samotné výsledky, to nechám na odbornících, nicméně si dovolím z mého pohledu připomenout tři vítěze a tři poražené. Nejlepšího výsledku oproti roku 2017 dosáhlo STAN, kdy v rámci PirStanu vykroužkovali Piráty. Ty se staly, alespoň v přepočtu na mandáty velkým poraženým, jelikož ztratili 18 poslanců. Výrazně si polepšila KDU-ČSL, a to zejména s pomocí moravských krajů. Příkladem může být Zlínský kraj, kde ze 4 mandátů koalice SPOLU získali Lidovci 3 mandáty. A také TOP 09 si vylepšila počet poslanců o 100%. Oběma těmto stranám koaliční spolupráce s ODS výrazně pomohla.

A pak je tady levice, která se dokonce po 30 letech nedostala do poslanecké sněmovny. Nejstarší politická strana ČSSD získala toliko 4,65%, což je nejhorší volební výsledek od roku 1992. Ještě horšího výsledku dosáhla KSČM (3,60%). Obě tyto strany doplatily na spolupráci s nevyzpytatelnou a populisticky založenou catch-all party s miliardářem včele.

Snad největším problémem pro budoucí vládu může být propad milionu hlasů voličů, kteří v současné politické konstelaci nebudou mít své zastoupení. Početní většina dnes 108 hlasů pro SPOLU a PirStan však ještě nemusí znamenat politickou, ekonomickou a vůbec ne společenskou stabilitu naší země. A to i proto, že nejsilnějším poslaneckým klubem je, a to i přes volební prohru, ANO 2011 se 72 mandáty. Mimochodem pozitivním faktorem letošních voleb je nejen vysoká volební účast 65,43%, ale i zastoupení žen dosahující 25% mandátů.

Ano, podle mne existují tři hlavní vítězové a tři hlavní poražení, i když z politologického hlediska je těch vítězů a zejména těch poražených více. Pouze čas a reálná činnost nové vlády ukáží, zda nakonec tím hlavním poraženým nebudou samotní občané České republiky. Ale jak to v demokratických volbách chodí, voliči karty rozdali a jsou v očekávání dnů příštích.

Převzato z Profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Karel Kramář, první ministerský předseda Československé republiky

18:02 Munzar (ODS): Karel Kramář, první ministerský předseda Československé republiky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí narození Karla Kramáře.