Seďa (SOCDEM): K návrhu státního rozpočtu na rok 2025

09.11.2024 20:03 | Monitoring

Nejdůležitější zákon roku stále čeká na své schválení. Je dobré si již dopředu zrekapitulovat, jak na tom stát a potažmo celá Česká republika bude. Stačí připomenout, že i ČNB snížila odhady růstu HDP a předpovídá i vyšší inflaci.

Seďa (SOCDEM): K návrhu státního rozpočtu na rok 2025
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Vzpomínám si na velkou kritiku tehdejší opozice a dnešní vládní koalice vůči vládě ANO a ČSSD vůči schodkovému hospodaření. Přitom jednotlivé návrhy opozice, pokud by byly vyslyšeny, by tehdejší díru do státního rozpočtu ještě prohloubily. A pak, těsně před sněmovními volbami, jak pravicová opozice, tak pravicové ANO a SPD, rukou společnou a nerozdílnou, přes varování zodpovědných politiků i ekonomů zrušily superhrubou daň, a tím nadělaly každoroční výpadek příjmů kolem 110 miliard korun. Přitom nízko- a středně příjmové rodiny si moc nepolepšily, ale ty vysokopříjmové si polepšily velmi mnoho.

V roce 2021 po vítězných volbách slibovaly koaliční strany nezvyšování daní a snižování rozpočtových schodků. Dnes jsme na tom tak, že se nejen zvyšuje, a to každoročně, zadlužení, které dosáhne za čtyři roky této vlády jednoho bilionu korun, ale zároveň se zvyšují daně, poplatky či tolik v minulosti kritizované mandatorní výdaje. A nyní je schvalován „volební“ rozpočet na rok 2025, takže se podívejme, jak na tom vlastně budeme.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

89%
hlasovalo: 15400 lidí

Za prvé, predikce růstu HDP je nadsazená, o čemž svědčí nejen data z ČNB, ale i pokles hospodářského růstu včetně ekonomických problémů sousedního Německa. Zároveň stále existuje propad kupní síly ve spotřebě. V rozpočtu schází téměř 11 miliard korun na valorizace, nejsou dostatečně započteny výdaje na dotace do obnovitelných zdrojů a jsou nadhodnoceny příjmy ze státních podniků a z emisních povolenek.

Propad platů o 20 procent kvůli vysoké inflaci a nedostatečné valorizaci, deformace daňového systému šedou ekonomikou a nadnárodními korporacemi včetně zneužívání vnitropodnikových cen ukazují na nespravedlivý daňový systém i strukturální problémy naší ekonomiky. Stagnace ekonomiky neumožňuje pokrytí rostoucích nákladů veřejných služeb, schází jasná koncepce hospodářské politiky i prorůstový impulz v rozpočtu. K tomu další potřebné navýšení výdajů na pokrytí škod z letošních povodní či tlaky odborů na růst platů ve státní i veřejné sféře.

Z těchto chmurných informací je zřejmé, že každá příští vláda bude muset řešit nejen strukturální deficit, ale i zachování kvality a dostupnosti veřejných služeb. A opět může jít nějakým dalším „konsolidačním“ balíčkem, chcete-li nespravedlivými škrty, na které doplatí drtivá většina českých domácností poklesem své životní úrovně. Přitom již dnes řada ekonomů vyzývá vládu ke spravedlivější daňové reformě, která by zavedla sektorové daně a zdanění nadnárodních korporací. Zároveň by „přerozdělila“ národní bohatství od těch nejbohatších k zaměstnancům, seniorům, zdravotně postiženým a rodinám s dětmi.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

22:28 Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k LGBT tématům ve školách.