Vrátím se k Obranné smlouvě s USA. Za prvé, argumentem přece není, že ji má podepsanou 24 zemí a že my jsme jedni z posledních. Tak jako není argumentem proti smlouvě, že smlouvou automaticky souhlasíme s umístěním americké základny. Prostě jde o to, k čemu má tato smlouva sloužit.
Jako sociální demokrat jsem aktivně vystupoval proti americkému radaru v Brdech, protože ten nebyl řazen do protiraketového systému NATO. Také jsem pro posílení obranné spolupráce mezi členskými zeměmi EU, zejména s těmi, které jsou zároveň členy Aliance.
Je to logické a také v souladu se zahraniční politikou USA. Ta přece jasně definuje zodpovědnost evropských států za svoji bezpečnost. Obranná smlouva je toliko smluvní vztah a prozatím nikterak nezvyšuje naši bezpečnost. Já osobně bych podpořil spolupráci v obranném průmyslu, ve vědě a vývoji a při sdílení technologického vývoje s USA.
Prostě Evropa ztrácí svůj vliv ve světě, jak politický, tak ekonomický. Kdo to nevidí, je slepý. Cestou z tohoto marasmu je i pro naši zemi vzájemně výhodná spolupráce. Ale nikoliv vazalství, které provádí vláda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV