Máme zastupitelskou demokracii, a proto by politici měli být schopni a také ochotni zastupovat své spoluobčany. Týká se to nejen komunálních, ale i krajských a zejména celostátních politiků. A každý občan – volič chápe, že toto delegování rozhodovacích pravomocí by mělo přispět k lepší budoucnosti a k postupnému růstu životní úrovně.
Toto zastupování, aby bylo efektivní a účinné, má své podmínky. Tou první je, že každá politická strana ví, jak k politickým cílům dojít. Prostě, že má kvalitní a zejména reálný politický program. Druhou podmínkou je, aby si jednotlivé politické strany vybraly a veřejnosti předložily své morálně, odborně i profesně nejkvalitnější členy, kteří budou hájit nejen program, ale i zájmy těch, které zastupují. A obecně platí, že podmínkou pro prosazení své politiky je být u moci, protože v opozičních lavicích se toho moc neprosadí. A jelikož máme komplikované a ne vždy dobré volební zákony, pak se voliči nemohou divit, že vznikají roztodivné a mnohdy politicky protisměrné mocenské koalice.
V současné době se velmi často skloňují pojmy jako demokracie, svoboda, spravedlnost a pravda. Přitom jednotliví politici si za nimi představují různé skutečnosti. Namísto demokracie dnes máme spíše řízenou demokracii, kdy nám dnešní mocní určují , co je pravda a co lež. Tím se snaží ovlivňovat výběr těch, kteří podle nich mají právo zastupovat občany. Jakoby si ani neuvědomovali, jaké nebezpečí hrozí právě demokracii, kterou neustále vzývají. Zejména tehdy, když je hloupost povýšena nad moudrost a kdy ideologie začne ovládat racionální politiku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV