Seďa (SOCDEM): Politika má být službou veřejnosti

21.03.2024 11:17 | Glosa

Nějak nám ta naše politika zhrubla a namísto svobodné soutěže politických programů tu máme dvě politické fronty. Jednu antiBabiš a tu druhou antivláda. Tento příkop je tak hluboký, že rozděluje celou naši veřejnost a omezuje soudržnost společnosti.

Seďa (SOCDEM): Politika má být službou veřejnosti
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Antonín Seďa

Máme zastupitelskou demokracii, a proto by politici měli být schopni a také ochotni zastupovat své spoluobčany. Týká se to nejen komunálních, ale i krajských a zejména celostátních politiků. A každý občan – volič chápe, že toto delegování rozhodovacích pravomocí by mělo přispět k lepší budoucnosti a k postupnému růstu životní úrovně.

Toto zastupování, aby bylo efektivní a účinné, má své podmínky. Tou první je, že každá politická strana ví, jak k politickým cílům dojít. Prostě, že má kvalitní a zejména reálný politický program. Druhou podmínkou je, aby si jednotlivé politické strany vybraly a veřejnosti předložily své morálně, odborně i profesně nejkvalitnější členy, kteří budou hájit nejen program, ale i zájmy těch, které zastupují. A obecně platí, že podmínkou pro prosazení své politiky je být u moci, protože v opozičních lavicích se toho moc neprosadí. A jelikož máme komplikované a ne vždy dobré volební zákony, pak se voliči nemohou divit, že vznikají roztodivné a mnohdy politicky protisměrné mocenské koalice.

V současné době se velmi často skloňují pojmy jako demokracie, svoboda, spravedlnost a pravda. Přitom jednotliví politici si za nimi představují různé skutečnosti. Namísto demokracie dnes máme spíše řízenou demokracii, kdy nám dnešní mocní určují , co je pravda a co lež. Tím se snaží ovlivňovat výběr těch, kteří podle nich mají právo zastupovat občany. Jakoby si ani neuvědomovali, jaké nebezpečí hrozí právě demokracii, kterou neustále vzývají. Zejména tehdy, když je hloupost povýšena nad moudrost a kdy ideologie začne ovládat racionální politiku.

Nejde však pouze o zavádění nových prvků autoritářství či nespravedlnosti. Jde i o hloupnutí celého systému státu a o degradaci společnosti jako celku. Většina občanů, kteří si ještě uchovali selský rozum a mají svých pět pohromadě, povětšinou mlčí, protože mocní ovládají nejen státní orgány, ale mají krytá záda pseudoliberálními médii, politickými neziskovkami i veřejnoprávní televizí a rozhlasem. A pokud se přece jen odhodlají vystoupit, pak jsou veřejně dehonestováni a nálepkováni. To se projevuje tím, že realita života je pak úplně jiná než manipulovaný obraz v médiích.

Nějak se nám vytratila politika, která má být službou veřejnosti. Přitom všichni chápeme, že z pohledu bezpečnosti, ekonomické výkonnosti i z pohledu výrazného poklesu životní úrovně většiny obyvatelstva se nacházíme spíše na palubě Titaniku než na výletní lodi v Karibiku. A to platí nejen o České republice, ale platí to i o dalších členských zemí Evropské unie. Zaprodanost a typický dvojí metr v závislosti na váhové kategorii protivníka, se stal synonymem dnešní mocenské politiky.

To, kdo stále tvrdí, že jednají správně a v souladu se zákony jsou často vybaveni politickou otrlostí, absencí morálky a empatie. Jako by si nechtěli připustit, že pokud chceme hovořit o kvalitní demokracii, pak je nutno připustit volnou soutěž myšlenek, vizí a politických programů. Vždyť je-li moc obdařena moudrostí, pak je tolerantní, ctí lidskou práci a váží si názorů všech lidí. Občan každého civilizovaného státu chce důstojnou existenci, chce se zbavit strachu a svobodně dýchat. Jak v životě, tak v podnikání. Opravdu nechce být neustále strašen a žít ve strachu z orgánů, které si platí a volí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Antonín Seďa

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Členové vyšetřovací komise nesmí nic komentovat

7:17 Mašek (ANO): Členové vyšetřovací komise nesmí nic komentovat

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na rozhovory k vyšetřování loňské tragédie na FF UK, po…