Podpořili tak návrh nové směrnice, která vyžaduje, aby nadnárodní společnosti vykazovaly své daňové účty podle jednotlivých zemí - s případnými výjimkami v případě obchodně citlivých informací. Cílem opatření je zvýšit daňovou transparentnost.
Podle navrhovaných opatření budou informace o daních z příjmů nadnárodních společností s celosvětovým obratem alespoň ve výši 750 milionů EUR zveřejněny v každé daňové jurisdikci, v níž firma nebo její dceřiná společnost působila. Tyto údaje budou k dispozici zdarma. Veřejnosti budou přístupné na webových stránkách firmy a v registru spravovaném Evropskou komisí.
Informace by měly zahrnovat:
- Název firmy a popřípadě seznam všech jejích dceřiných společností, stručný popis povahy jejich činností a jejich zeměpisné polohy;
- Počet zaměstnanců na plný úvazek;
- Částku čistého obratu;
- Uvedený kapitál;
- Roční zisk nebo ztrátu před zdaněním;
- Daň z příjmů zaplacenou během příslušného účetního období firmou a jejími pobočkami, které jsou rezidenty pro daňové účely v příslušné daňové jurisdikci;
- Kumulované výdělky;
- Zda podniky, jejich dceřiné společnosti nebo pobočky využívají preferenčního daňového zacházení.
Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu rovněž podpořili opatření na ochranu obchodně citlivých informací. Členské státy tedy budou moci udělovat výjimky z požadavku na poskytnutí jedné nebo více informací. Tato osvobození budou každoročně obnovována a budou použitelná pouze v jurisdikci členského státu, který výjimku uděluje. O výjimce bude muset stát neprodleně informovat Evropskou komisi, která každý rok zveřejní seznam společností s výjimkami a jejich odůvodněním.
"Jde o velké politické vítězství a krok vpřed v boji proti daňovým únikům velkých nadnárodních společností. Návrh zajistí, aby byly daně placeny tam, kde jsou dosahovány zisky. Chceme v Evropě takový daňový systém, kde se budou velké i malé společnosti spravedlivě podílet na placení daní,“ vysvětlila spoluzpravodajka návrhu, sociálně demokratická poslankyně Evelyn Regner. Právě frakce S&D se zasadila o to, že zpráva zahrne i informace o dceřiných společnostech usazených mimo EU, včetně daňových rájů, což výrazně rozšiřuje působnost zákona.
„Evropská komise odhaduje, že členské státy EU ročně ztratí 50 až 70 miliard eur na daňových příjmech. To jsou prostředky, které naléhavě chybí jinde. Předložené návrhy jsou krokem ke zvýšení daňové transparentnosti velkých nadnárodních společností. Poslanci v tomto smyslu vyslali jasný signál Radě, se kterou nyní budou vyjednávat o konečné podobě směrnice,“ doplnila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.
Návrh zprávy dnes poslanci schválili velkou většinou. Nyní budou o konečné podobě směrnice zahájena jednání s členskými státy v Radě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV