Semelová (KSČM): Předvánoční pražské zastupitelstvo – jedna nadílka za druhou

22.12.2023 4:31 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výsledkům prosincového jednání zastupitelstva pražského magistrátu

Semelová (KSČM): Předvánoční pražské zastupitelstvo – jedna nadílka za druhou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Semelová

Začnu tou nejčerstvější. Není to sice přímo rozhodnutí zastupitelstva, které se konalo ve čtvrtek 14. prosince, ale rozhodnutí Rady hl. města, jež učinila o čtyři dny později. Takže - ke všemu tomu zdražování, kvůli kterému stále víc rodin chudne, přibyde v Praze ještě od začátku ledna zdražení vodného a stočného o 13 %. Místo letošních 128,18 za kubík to nově bude 144,88 koruny. Podle radního Michala Hrozy (TOP 09) ovšem zůstává vodné a stočné v Praze na sociálně únosné úrovni.

No, pro něj to asi s jeho měsíčním příjmem únosné je, navíc se ještě regionálním politikům od ledna zvýší plat. Ale co rodiny s dětmi, samoživitelky, senioři… Ví pan radní, že pro pomoc do potravinové banky chodí stále víc lidí, protože už jim nezbývá ani na jídlo pro děti? Že průměrný nájem městského bytu o rozloze 60 m2 v Praze je 23 tisíc korun měsíčně? Že stále víc rodičů nemá na školní obědy a volnočasové aktivity pro své potomky? Že v hlavním městě žijí senioři, kteří se rozhodují, jestli si koupí jídlo, nebo potřebné léky?

Páni konšelé však žijí v jiném světě! Místo skutečné a trvalé péče o obyvatele hlavního města, která by jim zajistila důstojný život, primátor Bohuslav Svoboda (ODS) vyhlašuje před budovou magistrátu adventní sbírku potravin, a ještě ji komentuje slovy: „Budu velmi rád, když Pražané skutečně projeví vztah k těmto svým spoluobčanům.“ Tak mě napadá – k čemu potřebujeme takové vedení města?

Rozpočet hlavního města

Šest hodin trvalo projednávání rozpočtu města pro rok 2024. Výdaje jsou ve výši 109,4 miliardy (roční nárůst o pět miliard korun), příjmy 105,8 miliardy s tím, že rozdíl má být pokryt z vlastních zdrojů města. Nejvíc jde na dopravu (28,7 miliardy) a na školství (27,5 miliardy), na investice je rozpočtováno 21,3 miliardy. Tou největší je stavba metra D(3,1 miliardy), následuje rekonstrukce Průmyslového paláce. Za zmínku stojí i přeměna nedokončeného Centra Nová Palmovka na sídlo evropské vesmírné agentury či obnova tramvajové trati na Václavském náměstí. Důležité jsou opravy, rekonstrukce, přípradně stavba mostů. Mezi ně patří Libeňský most a výstavba Dvoreckého mostu ze Zlíchova do Podolí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): V tomhletom je opravdu trošku absurdistán

16:21 Mašek (ANO): V tomhletom je opravdu trošku absurdistán

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na odpověď ministra Jurečky na…