Senátor Čunek: Samosprávy chtějí ušetřit, protože nebudou mít peníze

03.11.2022 20:33 | Zprávy

Projev na 2. schůzi Senátu 3. listopadu 2022 k návrhu zákona o podpoře nízkoemisních vozidel

Senátor Čunek: Samosprávy chtějí ušetřit, protože nebudou mít peníze
Foto: Repro YouTube Aby bylo jasno
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Vážený pane místopředsedo, pane ministře, kolegyně, kolegové.

Můj předřečník tady říkal, že na závěr své kariéry... Já zase na úvod své municipální kariéry, už tedy popáté, ale v různých obdobích... Asi by to bylo nadnesené, kdybych řekl, že to byl první dokument, ale zcela jistě mezi dokumenty, které mi ležely na stole první den, tedy na radnici, byla dohoda zahájit jednání s dopravcem o tom, že nebude dopravovat 14 autobusy, to znamená všemi, které jezdí po městě Vsetín, na plyn, takže tyto autobusy nebude používat, bude používat autobusy na naftu, protože je to pro nás významně výhodnější.

Samozřejmě jsem přiměl kolegy k tomu, abychom upgradovali ten výpočet, který je měsíc starý. Díky tomu, že plyn jde dolů, tak se už ta hladina vyrovnala. Nicméně si představme, pane ministře, tento zákon, který má nějaké sankce, jak se má municipalita chovat. To, že má sankce celý stát teď, když nebude implementovat tuto směrnici, jak předřečníci správně poznamenali. Jsem přesvědčen, že všechny tyto věci lidé rádi budou zavádět, municipality se skládají ze stejných lidí, jako jsou občané, fyzické osoby. Když na nás všechny, a teď to je jenom mírná odbočka, nezapomněl jsem, co chci říct k autobusům.

Ale podívejte se, co se stalo na trhu s energiemi a se solárními panely. Všechny zachvátila, minimálně nás všechny, všechny známé, co máme, zachvátila určitá touha začít být více samostatní. To znamená, že mnoho lidí, kteří aspoň trochu mají finanční prostředky na to, a možnosti tedy svého soukromého bydlení, tak instalují solární panely. Podívejte se, jak to běží. Není to proto, že je to nařízení EU. Je to proto, že je tady dotace státu, stát říká, dám vám 200 tisíc, když vy si za půl milionu pořídíte solární panely. Zhruba tak to vychází, těch 10 kW, je to 500 až 600 tisíc. Záleží na různé instalaci a podobně.

Už bych do toho teď nepřidával čerpadla a jiné věci, ale mluvím tady o této investici. Dokonce nemáme ani firmy, které by to instalovaly. Nejsou ani firmy, které stíhají měniče a všechny ostatní věci, teď myslím i panely, vyrábět, protože ta pobídka s tou vidinou, nejenom s výdělkem, ale i s tou vidinou určité bezpečnosti, to znamená, mám-li baterie, přežiji ještě den, než začne třeba zase svítit, ta pobídka stačila na to, abychom se začali chovat, řekněme, šetrněji k životnímu prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Hladík: Kvůli obstrukcím stojí klíčový zákon o zálohování PET lahví

16:14 Ministr Hladík: Kvůli obstrukcím stojí klíčový zákon o zálohování PET lahví

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k obstrukcím.