Senátor Drahoš: Úředníci jsou natolik znechuceni, že uvažují o odchodu

21.08.2024 20:05 | Monitoring

Projev na 28. schůzi Senátu ČR 21. srpna 2024 k návrhu usnesení Senátu k aplikaci nového stavebního zákona.

Senátor Drahoš: Úředníci jsou natolik znechuceni, že uvažují o odchodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš

Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, kolegyně a kolegové. Já bych rád krátce přispěl svým pohledem na situaci kolem digitalizace stavebního řízení.

Musím říct, že moje zkušenost vychází primárně z mého senátního obvodu v Praze 4, ale vím taky o jiných úřadech stavebních. Jinak Praha 4 je jednou z největších obcí v ČR, takže asi si dovedeme představit všichni, jak velký má stavební úřad odbor, jak rozsáhlý je objem jeho činností. Právě na tyto velké úřady, stavební úřady, dopadají negativa digitalizace velmi výrazně. Myslím, že to tady zmiňoval už pan kolega Hanza. Přechází na ně řada činností z těch tzv. dvojkových úřadů atd.

Zdržím se kritiky samotného systému, říkám, nerad mluvím o něčem, čemu sám do detailů nerozumím. Vím, že se na zlepšování toho systému pracuje, ale přesto v závěru budu konstatovat, že usnesení zde nabízené podporuji.

Víte, já v té složité situaci spatřuji dvě hlavní rizika. O tom jednom už tady také částečně byla řeč. Zoufalý nedostatek zaměstnanců na stavebních úřadech. Teď nechci řešit, jestli to může být středoškolák nebo vysokoškolák. Prostě za tabulkové platy stavaře neseženete. Já tam vidím řadu lidí v předdůchodovém nebo důchodovém věku. Musím říct, z rozhovoru s nimi, že mnozí jsou z průběhu digitalizace a, kdybych to řekl eufemisticky, z ne vždy povedené komunikace ze strany ministerstva pro místní rozvoj natolik znechuceni, že uvažují o konečném odchodu do důchodu. Může se stát, že brzy budeme čelit nahromaděným žádostem o stavební povolení, které nebude mít kdo vyřizovat.

Druhé riziko, které chci zmínit, vidím jako dlouhodobé. Všichni se asi shodneme, že náš stát nebo země, o státní správě to platí samozřejmě dvojnásob, potřebuje digitalizaci v celé řadě oblastí, ať jsou to propojené registry pacientů, zavedení potřebného registru žáků a studentů, až po převedení dalších běžných úředních úkonů do toho online prostoru, jak to mají v okolních zemích. Mám ovšem reálnou obavu, že právě ta ne příliš šťastná nebo nešťastná situace, nastalá situace kolem stavebního řízení může vést k tomu, že se v příštích letech do digitalizace, do té potřebné digitalizace v jednotlivých oborech nikomu nebude příliš chtít podle hesla: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. V situaci, kdy stojíme na prahu masivního využití umělé inteligence, nejen to, by se nám takový postoj a přístup mohl velmi vymstít.

Tolik mé dvě poznámky, jinak se plně ztotožňuji s návrhem usnesení Senátu. Děkuji za pozornost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Plat jako v Německu Petr Fiala má

10:21 Schillerová (ANO): Plat jako v Německu Petr Fiala má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k slibu premiéra Fialy v Otázkách Václava Moravce, že…