Senátor Holeček: Situace na Ukrajině je vážná a ukazuje nutnost modernizace i naší armády

02.03.2022 12:08 | Tisková zpráva

Během 21. schůze budou senátoři projednávat zejména evropské tisky a mezinárodní smlouvy. Na pořadu jednání je i návrh usnesení k ekonomickým sankcím při pomoci České republiky v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, které připravil senátní zahraniční a bezpečnostní výbor.

Senátor Holeček: Situace na Ukrajině je vážná a ukazuje nutnost modernizace i naší armády
Foto: petr-holecek.cz
Popisek: Petr Holeček (STAN)

„Na pořadu schůze máme několik bodů, ale je třeba říci, že srdcem i duší jsme především s Ukrajinou a jejími občany. Naše senátorky a senátoři nyní aktivně pomáhají ve svých regionech, organizují materiální a finanční sbírky a pomáhají s ubytováním ukrajinským rodinám, které přichází do Česka,“ uvedl předseda klubu Petr Holeček.

Místopředseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jan Sobotka v souvislosti s dramatickým vývojem na Ukrajině zdůraznil nutnost modernizace Armády ČR: „Podporujeme aktuální kroky naší vlády v případě pomoci Ukrajině, ale jsme přesvědčeni, že by s ohledem na vážnost situace mělo dojít k lepší připravenosti České republiky. Byť našim občanům v této chvíli nehrozí žádné kybernetické útoky ani vojenské napadení, je nutné zajistit modernizaci vojenské techniky a intenzivně budovat obranyschopnost Česka. Výzbroj a počty vojáků neodpovídají současným potřebám. Výdaje na obranu musí být vyšší a Česká republika by měla dostát aliančnímu závazku a dávat do obrany 2 % z HDP.“

Úhrada z vydobytých nerostů by měla náležet i krajům

Skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou téměř rok pracovala na návrhu senátního návrhu zákona o ochraně a využití nerostných bohatství, tzv. horní zákon. Senátoři vycházejí z pozměňovacího návrhu, který již v lednu minulého roku horní komora podpořila drtivou většinou, ale Poslanecká sněmovna návrh neschválila. Návrh senátorů počítá s tím, že by část úhrady z vydobytých nerostů nenáležela pouze obcím a státu, ale také krajům, ve kterých k těžbě dochází, protože i ty jsou těžbou postiženy včetně jejich dopravní infrastruktury. Pokud návrh Senátem projde, poputuje k posouzení poslancům.

„Návrh zákona se zaměřuje na regiony, kde probíhá povrchová těžba hnědého uhlí a ostatních nerostů jako je písek a kámen. Tyto regiony by měly získat více peněz z poplatků, které platí těžaři. Cílem je dostat se na úroveň poplatků hlubinné těžby, kdy v obcích zůstává 75 % z těchto peněz. Pro Karlovarský kraj by to znamenalo přínos zhruba 40 milionů korun ročně a Ústeckému kraji přibližně o 160 milionů korun,“ říká senátor Miroslav Balatka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…