Senátor Hraba: Řešením by mohl být povinný přechod poslaneckého mandátu

26.10.2021 19:03 | Zprávy

Projev na 17. schůzi Senátu 26. října 2021 k změně Ústavy České republiky

Senátor Hraba: Řešením by mohl být povinný přechod poslaneckého mandátu
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Vážená paní předsedající, vážený pane poslanče, dámy a pánové,

je paradoxem, že zrovna u bodu, který řeší kumulaci funkcí, vystupuji v pozici dvou zpravodajů výborů a jedné komise. Nicméně v rámci efektivnosti to beru jako pozitivum.

Ústavně-právní výbor se sešel, stejně jako mandátový a imunitní výbor, se sešel 20. října letošního roku a projednal návrh novely ústavy, která vkládá nový článek, nebo navrhuje vložit nový článek 32a do ústavy, který by zněl, že „poslanec, který je členem vlády, se může rozhodnout, že svůj mandát nebude po dobu členství ve vládě vykonávat. Veškerá práva a povinnosti takového poslance, s výjimkou práva vzdát se mandátu. V takovém případě přecházejí na náhradníka, přičemž podrobnosti stanoví zákon.“

Ústavně-právní výbor i mandátový a imunitní výbor projednali tento návrh zákona a na obou výborech byla dominantní výtkou právě ona možnost, tedy nikoliv obligatornost, povinnost vzdát se mandátu po dobu výkonu funkce člena vlády. S tím, že práva a povinnosti poslance přechází na náhradníka. Což je věcí prováděcího zákona, tedy Jednacího řádu PS. Právě tato fakultativnost byla určitým terčem kritiky, s tím, že pokud je možné se rozhodnout, také to může člen vlády udělat i dnes samozřejmě, nepřechází tedy mandát na náhradníka. Ale přišel by o svůj poslanecký mandát jako takový až do konce funkčního období, i kdyby přestal být členem vlády.

Shodli jsme se jak na mandátovém a imunitním výboru, tak i na ústavně-právním výboru, že řešením by mohl být povinný přechod poslaneckého mandátu. A řešení jsme viděli i v tom, že by se ten náhradník stal poslancem. Nebyl by pouhým náhradníkem, tak, aby Poslanecká sněmovna nebyla složena případně ze řekněme 197 poslanců a 3 náhradníků. Proto mi dovolte, abych odcitoval usnesení, které oba výbory přijaly. Výbor doporučil Senátu PČR projednávaný návrh ústavního zákona zamítnout, přičemž zpravodajem jsem byl na obou dvou výborech určen já a byl pověřen pan předseda Tomáš Goláň k tomu, aby předložil to usnesení předsedovi Senátu PČR.

Děkuji za slovo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z pohledu pacienta

10:12 Scherfer (SOCDEM): Problémy českého zdravotnictví z pohledu pacienta

České zdravotnictví se potýká s řadou výzev, které ovlivňují nejen kvalitu péče, ale také dostupnost…