Senátor Orel: Bude mnohem levnější investovat a řešit klimatickou krizi teď

24.11.2021 20:33 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k summitu v Glasgow a ekologii.

Senátor Orel: Bude mnohem levnější investovat a řešit klimatickou krizi teď
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Petr Orel (SZ)

Ke klimatické konferenci V Glasgow

Město Glasgow je bezesporu symbolem průmyslové revoluce, takže konání klimatické konference OSN v tomto skotském velkoměstě bylo určitě na místě. Období fosilních paliv ve Skotsku (pro mne jedna z nejkrásnějších zemí, které jsem navštívil) má definitivně skončit, a tato část britského impéria chce dosáhnout klimatické neutrality někdy v roce 2045, tedy o pět let dříve než to má v úmyslu Evropská unie. 

To, že se sešlo téměř 200 zemí, a chtějí společně zastavit globální oteplování planety ještě předtím, než bude překročena únosná mez, je určitě pozitivní. Na stanovení oné meze pracovalo a pracují stovky těch nejlepších vědců, a dle mého soudu je potřeba jim věřit, nejde o nic menšího než o zachování či udržení takového stavu koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, které umožňují život lidí, a dalšího života na Zemi.

Je zřejmé, že vyjednávání bylo velmi vypjaté a náročné, a očekávání nebyla úplně naplněna. Přístup České republiky je poněkud schizofrenní, na jedné straně souhlasí s dosažením klimatické neutrality EU do roku 2050 a bere tento závazek jako právně závazný. Na druhé straně projev premiéra (v demisi) Andreje Babiše v Glasgow se v zásadě věnoval jenom kritice Evropské komise, která v nedávné době předložila legislativní balíček k zajištění toho, aby EU dosáhla oné klimatické neutrality, tzv. „Fit for 55“. Osobně bych si přál, aby toto jeho vystoupení bylo EU silně vnímáno a nezůstalo bez povšimnutí. Tak jak jsem seznámen s pozicí Vlády ČR k předmětnému balíčku (Fit for 55), tak tato s něčím občas souhlasí, ale většinou výrazně kritizuje, nicméně nepřichází s nějakým řešením či jinou alternativou.

Česko bude v rámci svého předsednictví v Evropské unii v druhé polovině příštího roku sehrávat velmi důležitou roli i v jednáních o ochraně klimatu, tak chci věřit, že nová vláda se především zamyslí nad řešením této problematiky na národní úrovni a bude mít mnohem jasnější vizi, a doufám, že v rámci předsednictví přispějeme k tomu, aby na planetě bylo k žití. Všechny studie a analýzy věnující se tomuto tématu říkají, že bude mnohem levnější investovat a řešit klimatickou krizi teď, a neodkládat účinná opatření, než udržovat stávající stav a čekat co bude.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Modernizace nejen tankového vojska, ale i celé armády

12:06 Ministryně Černochová: Modernizace nejen tankového vojska, ale i celé armády

Ministerstvo obrany pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4. O záměru vládu informovala ministryně obra…