Páteční celodenní schůze Senátu byla v podstatě celá věnována klimaticko-energetickému balíčku, tedy Fit for 55, který předložila v červenci t.r. Evropská komise na základě zadání od Evropské rady - tedy prezidenty a premiéry EU.
Jde o konkrétní opatření, kterými můžeme naplňovat Zelenou dohodu pro Evropu, ale také naše závazky vyplývající z Pařížské klimatické dohody z roku 2015.
Dopadlo to stejně jako na středečním jednání Výboru pro záležitosti EU. Těsnou či méně těsnou většinou byla vždy plně podpořena pozice vlády, v několika případech bylo i přijato tzv. odůvodněné stanovisko, které vytýká Evropské komisi porušení subsidiarity či proporcionality.
Mimo jiné bylo také přijato usnesení, kde rozhodl jeden jediný hlas, že „Senát PČR konstatuje, že přijetí takto ambiciózního plánu (tím je myšlena Zelená dohoda pro Evropu - European Green Deal) v situaci, kdy není znám způsob náhrady stávajících energetických zdrojů, je nezodpovědné.“
Zásadní problém vidím v tom, jak rozdílně vnímáme hrozbu pro planetu, tedy spíše pro lidstvo a vše živé na planetě, v souvislosti s oteplováním, které má na svědomí bezesporu také antropogenní činnost. 99% vědců se shoduje na tom, že hrozba je zcela reálná, že člověk planetu negativně ovlivňuje a přispívá k oteplování produkcí skleníkových plynů, ale může svůj podíl na tomto oteplování zastavit. Je to nekonečná debata, kterou zatím u nás více méně prohráváme, čas ukáže, ale je ho bohužel žalostně málo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV