Senátor Orel: Získal jsem úplně jiný náhled na těžbou zdevastované území

02.10.2021 21:15 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k jednání AOPK o záměru vyhlášení CHKO Krušné hory

Senátor Orel: Získal jsem úplně jiný náhled na těžbou zdevastované území
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Petr Orel (SZ)

V minulých dvou dnech jsem se zúčastnil dvoudenního výjezdního zasedání Rady Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, což je poradní orgán této státní instituce, která má na starosti komplex otázek spojených s ochranou přírody a krajiny. Je nasnadě, že problémů v oblasti ochrany přírody není málo, jedním z dlouhodobých restů je skutečnost, že se nedaří vyhlásit nová velkoplošná chráněná území, tedy národní parky a chráněné krajinné oblasti.

Letitým záměrem na vyhlášení CHKO jsou i Krušné hory a právě tam jsme zavítali. Krušné hory mají všechny předpoklady na vyhlášení územní ochrany, biologické a krajinářské hodnoty jsou nesporné, je tu také bolestivá historie tohoto pohoří, mám na mysli především totální kolaps lesního ekosystému z důvodu exhalací v minulém století. Nicméně jak jsme mohli vidět v terénu, les regeneruje a jsou tu také nesmírně hodnotné Krušnohorské bučiny, které si bezesporu zaslouží velmi citlivé hospodaření.

Silně kontrastně pak působí horský masiv se zmíněnými bučinami s přiléhající těžbou zdevastovanou hnědouhelnou pánví, dolem ČSA. Nicméně se ukazuje, že právě toto stoletou těžbou změněné území, resp. jeho velká část, mají nesmírný význam pro biodiverzitu, jde o biotopy, kde můžete vidět velmi vzácné druhy ptáků, v nepočetných drobných tůních pak řadu druhů obojživelníků. Tato „umělá“ krajina, kde již celá léta neprobíhá žádná těžební aktivita má tak trochu charakter stepních oblastí asijských zemí.

V současné době se jedná o změně způsobu plánovaných rekultivací na velké ploše areálu povrchového dolu, v zásadě by se mělo jednat částečně o bezzásahovost, částečně promyšlený management, tak aby nadále území vyhovovalo nesmírně bohaté a vzácné biodiverzitě v podmínkách ČR.

Musím říct, že Krušné hory na mne velmi pozitivně zapůsobily a na těžbou zdevastované území jsem získal úplně jiný náhled. Pokud by se podařilo změnit režim rekultivací a ponechat prostor biodiverzitě, tak by to byl nesmírný ochranářský počin a zcela konkrétní naplňování Evropské strategie pro biodiverzitu do roku 2030.

Oba záměry, tedy vyhlášení CHKO Krušné hory i zásadní změna pohledu na rekultivace, mají mou plnou podporu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Rok 2025 bude plný výzev

4:31 Prokšanová (KSČM): Rok 2025 bude plný výzev

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlavním cílům začínajícího nového roku