Senátor Wagenknecht: Byl bych rád, aby to byla kompletní reforma

14.12.2022 22:39 | Zprávy

Projev na 4. schůzi Senátu 14. prosince 2022 k zákonu o právu na digitální služby

Senátor Wagenknecht: Byl bych rád, aby to byla kompletní reforma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Lukáš Wagenknecht

Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové,

každý slibujeme, že budeme struční, já se pokusím také, ale nevím, jestli to splním.

Začal bych obecně, o jaké agendě se tady bavíme. Tady dokonce od některých předřečníků padlo, aby to někdo spočítal atd. Abychom viděli nějaká čísla. Tak já jsem auditor, tak jsem si otevřel jednu auditorskou zprávu. Je to výroční zpráva NKÚ z roku 2019. Tak jen o čem se bavíme tady v oblasti digitalizace ČR. Pár čísel.

4658 agendových informačních systémů, které poskytují služby občanům. To je více než polovina všech systémů informační správy, veřejné správy. Jedno číslo, to chceme nějakou formou konsolidovat. Je reálné v tomto fungovat, aby to bylo efektivní?

Další číslo. Tady byl dotaz, kolik se vydalo na IT. Tak v letech 2012-2018 to bylo 75 mld. Kč. Z toho bylo 18 mld. z evropských fondů. Nebudu k těm číslům dál, je jich tady mnohem více. Kdybyste chtěli, je to zpráva NKÚ z roku 2019. Tato vláda, jsem pochopil, má snahu toto nějakou formou zefektivnit a zlevnit.

Tady také padl jeden komentář, kdo bude pro zákon samotný, tak ten nechce šetřit atd. Já myslím, že vláda chce šetřit. 75 mld. za nějakých šest let, bude to narůstat, narůstat, tam myslím, že je hodně neefektivit. Já jsem tu dnes mluvil v jiném tisku ohledně EET. Tam třeba NKÚ konstatoval, že v registrech a datech ministerstva vnitra bylo konstatováno v jedné kontrolní akci 450 mil. Kč porušení rozpočtové kázně. Sami víte, co to znamená. Je to v nějaké fázi protiprávní, neefektivní atd. Tak jen za mě, já myslím, že je tu velký prostor pro to, aby kdyby to někdo vzal opravdu vážně, digitalizaci ČR, že můžeme ušetřit velké peníze. To je jedna věc.

Druhá věc, ze závěrů také, a jen velmi krátce, co tam bylo pro mě podstatné, myslím, že je k tomu také potřeba něco říci tady nahlas, co byly ty hlavní problémy – nekoncepčnost řízení celého systému. To je ta první linie nahoře. Tady se bavíme o resortním fungování, že je nejlepší, ať to každé ministerstvo drží samo. To je jeden možný přístup. Decentralizovaná ministerstva si řídí vlastní IT. Pak to dopadá, že máme přes 4000 systémů, které nemusí být propojené a nejsou propojené, stojí to 75 mld. A máme tu pak problém s tzv. vendor lock-iny. Máme dodavatele, kteří jsou tam dlouhodobě zaháčkovaní. Například vidím kolegu Goláně, systém ADIS na ministerstvu financí, jak funguje. My pořád musíme kupovat od jednoho, protože pokud to nepřesoutěžíme, systém spadne a nebudeme vybírat daně.

Další věc, která se tady toho týká, nové systémy, které se stále vytvářejí. Přijde nový zákon a nová agenda. A k agendám přijde nová agenda. Bude to zátěž jak pro úředníky na obcích, na krajích i na státní správě. A také pro občany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

21:03 Nacher (ANO): No, to je přesně ono, zelené šílenství

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…