Děkuji za slovo, pane předsedající, vážený pane ministře, kolegyně, kolegové, asi tušíte, o čem budu mluvit, malinko o jiné oblasti, která se tady zatím ještě neřešila.
Jenom velice krátce. Mě mrzí, já jsem to asi úplně nepochopil, jestli když tento zákon neschválíme, tak bude vyhlášen mimořádný stav nebo ne, tak možná jestli pan ministr ještě jednou nás ujistí, že by to tak nebylo. Já jsem to úplně nepochopil. Protože když se ta pandemická pohotovost má za pár týdnů rušit, nechápu, proč by se vyhlašoval mimořádný stav. Ale to je k tomu, co tady padlo. Jenom bych rád reagoval na to, co tady probíhalo, co bych rád v tom zákoně... Já bych se vrátil k tomu zákonu. Tady probíhala teď hodně debata odborná mezi lékaři ohledně pandemie, ale k tomu samotnému textu.
Tady padlo, že to není dokonalý zákon, ale že to zákon nějaké kvality je, že to je stříkačka, která bude v garáži čekat na to, až přijde další vlna pandemie. Ale já myslím, že naší prací dneska by mělo být aspoň se pokusit, i když tedy nevím, jak to dopadne, tu stříkačku ještě trochu opravit, když úplně nefunguje dobře. Osobně řeknu, proč nepodpořím to současné znění sněmovní. Je to věc, kterou jsme tady řešili my na plénu mnohokrát, a to je věc, která se týká těch povinností, které stát ukládá v oblasti podnikání podnikatelům a tomu, jak se k těm podnikatelům chová.
Když jsme tady ten zákon měli poprvé, já jsem tady měl asi devět pozměňovacích návrhů, které řešily jak zakazování a tak dále... Ale i kompenzace. Mně se nelíbí, že v tom trendu pokračujeme dál. Tady je nějaký předřečník řekl, že tato vláda už nedělá takové drastické omezování, že to funguje lépe. Ale v reálu to tak úplně není, když to vezmu v té oblasti toho, jak se chová k podnikatelům.
Minulý rok, na konci, tady byly různé restrikce a omezení, já to zúžím na tu jednu skupinu, která je hodně srozumitelná, viditelná, bylo to gastro, podnikatelé v této oblasti. Ta omezení byla dvojího charakteru. První se týkalo toho, že měli omezenou svoji provozní dobu. Nejsem odborník, abych posoudil, jestli když se navečeřím do 22 hodin a pak od 22 do 23 hodin, jestli se nakazím nebo ne. Já tomu úplně nerozumím, ale nějaká odůvodnění tady třeba jsou. Zkrátka ta omezení tady byla, ti podnikatelé měli menší tržby. Druhá oblast byla v tom, že podnikatelé tam nemohli přijímat ty lidi, kteří neměli to očkování, takže byla další oblast omezení toho trhu samotného a opět byly menší tržby. Já bych čekal, že tato vláda, která i slibovala, že se zachová k těm podnikatelům férově, byl by to pro mě pozitivní příklad, že to udělá, ale když jsem viděl to, co probíhá v tuto chvíli, návrhy kompenzací, které jsou úplně stejné jako předtím... Máme nějaký balík peněz, musíme šetřit, tak něco dáme. Nebudou to 3 miliardy, ale 5 miliard. Mně to připadá nefér, protože ti podnikatelé nemůžou za to, že ta vláda se takhle chovala. Nemůžou za to, že vláda nemá peníze. Chceme šetřit na státním rozpočtu, protože oni to nezpůsobili, to způsobili politici, ať té předchozí vlády, na rovinu, i někteří, kteří v té vládě nebyli, když se tady schvalovala třeba superhrubá mzda, takže ta díra je tam veliká. Ale za to přece nemůže ten podnikatel, který je omezovaný tím současným zákonem a měl by být dál, a on jakoby zkrátka bude trpět, jeho právo na podnikání, které má nějakou formou omezeno, a má krachovat. Koukal jsem, nevím, jestli ta vyjádření jsou relevantní, ale i někteří zástupci těch asociací, které tyto podniky sdružují, říkají, že až třetina podnikatelů v té oblasti, teď v tuto chvíli jim hrozí krach. Proto další, jakoby co se dělo na konci toho minulého roku... I tato vláda chce šetřit na těchto lidech. Mně se to zkrátka nelíbí. Ten zákon, nevím proč, vlastně to v něm upraveno není.
Tak jenom, pokud bychom se dostali do podrobné rozpravy, já to říkám, ten zákon nepodpořím, ale kdyby tady byla varianta, byl bych nerad, aby to prošlo, jenom s tím, že to necháme úplně běžet dál a mávneme nad tím rukou. Máme tady možnost aspoň toto nějakou formou vrátit na nohy a nastavit tak, aby ta vláda příště se chovala, měla tu povinnost, neříkám, že to dělat nebude, ale měla povinnost se chovat férově vůči podnikatelům, kteří platí daně státu, stát z těch daní potom něco dělá, nešetří na sobě, ale šetří na těch, které omezuje a likviduje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.